5 sposobów na powitanie uczniów przed rozpoczęciem zajęć

Powitanie z uczniami zdaje się być czymś oczywistym. Widzimy dzieciaki zbierające się pod klasą, rzucamy Good morningwchodzimy do środka i zaczynamy lekcje.
Ten schemat odpowiada rodzajowi powitań, z którymi się spotykałam jako uczennica. Sądzę, że nie jestem jedyną osobą, która ma takie wspomnienia. Poza wychowawcą tylko nieliczni nauczyciele starali się w jakiś sposób nawiązać kontakt i zacieśnić więź
z uczniami. Te 20 lat temu zazwyczaj mało kto przejmował się jakimiś wyszukanymi technikami z zakresu zarządzania klasą czy budowaniem relacji z uczniami — mieliśmy nie przeszkadzać, nie gadać nieproszeni... w skrócie można byłoby to określić jako metodę dyscyplinowania: shut up and do what I say!
                                                                         (Co składa się na classroom management?)


Czy wiesz, że classroom management zaczyna się jeszcze przed wejściem do klasy?

Dlatego postanowiłam zebrać kilka interesujących sposobów jak zapewnić przyjazną atmosferę i zmotywować uczniów jeszcze zanim przekroczą próg twojej sali lekcyjnej. Zanim jednak przejdziemy do listy konkretnych działań, kilka dos and don'ts powitań uczniów.

Pamiętaj:Unikaj:

- zwracaj się do uczniów używając ich imienia lub ksywki, którą lubią

- utrzymuj kontakt wzrokowy
i uśmiechaj się

- daj uczniom odczuć, że są tu mile widziani i są częścią społeczności

- nowy dzień = nowe możliwości, nowe szanse

- odbierania zachowania uczniów osobiście - negatywne zachowania nie są nakierowane w ciebie, zazwyczaj kryją się za nimi jakieś głębsze problemy; każdy ma prawo do słabszego samopoczucia

- pośpieszania, pokrzykiwania, rozkazywania

- wypominania nieprzyjemnych sytuacji z poprzednich zajęć

Mając powyższe na uwadze, bierzmy się za właściwe działania 😊


Wybrany gest powitalny

Przed drzwiami wejściowymi do klasy przyklej symbole, które będą oznaczać różne sposoby powitania. Uczeń dotyka symbolu lub wskazuje na niego i wita się
z nauczycielem. Przykładowe symbole to, np.

  • ❤️ - przytulenie,
  • 👋 - pomachanie (opcja z zachowaniem dystansu społecznego),
  • 🤜 - żółwik,
  • ✋ - piątka,
  • 💃 - ruch taneczny w stylu disco (opcja z zachowaniem dystansu społecznego),
  • 👣 - dotknięcie się stopami (opcja z zachowaniem dystansu społecznego), 
  • 🤝 - uścisk dłoni,
  • 😃 - uśmiech (opcja z zachowaniem dystansu społecznego)

Dzięki uprzejmości Magdy z Pracowni Językowej Targówek w Warszawie mogę pokazać jak praktyce wyglądają takie powitania.


Spersonalizowany uścisk dłoni

Jeśli spodobały ci się powyższe pomysły i czujesz przypływ inspiracji i chęci do działania zachęcam do wypróbowania spersonalizowanych uścisków dłoni. Odniosę się od razu do świetnego przykładu.


Krótka pogawędka

Każdy dzień przynosi coś nowego. Uczniowie wnoszą do klasy swoje smutki, radości, zmartwienia...a te mogą skutecznie utrudniać im skupienie się na zajęciach. Jeśli masz taką możliwość (jesteś wychowawcą, nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej lub uczysz w małych grupach) spędź chwilkę przed rozpoczęciem zajęć by zamienić kilka słów
z każdym z uczniów. Warto próbować wyczuć w jakim nastroju dziś przyszli, pocieszyć,
a może jedynie wysłuchać. Uczniowie poczują się ważni, zaczną budować więź
z nauczycielem, a co za tym idzie, ich motywacja do nauki wzrośnie.

Zamiast utartego 'How are you today?' skupiłabym się raczej na konkretnych pytaniach w stylu, 'What did you have for breakfast, Kasia?', 'How was your weekend, Julek?', 'What did you do after school yesterday, Monika?', czy 'Did you sleep well, Kacper?'.

Takie pytania można zadać zarówno w języku obcym (do czego ogromnie namawiam jeśli uczysz starsze klasy) lub po polsku. Zadawanie pytań i odpowiadanie na nie jest szalenie ważną umiejętnością i warto ją ćwiczyć przy każdej nadarzającej się okazji!
Pobierz zestaw kart pracy - Pytania i odpowiedzi w języku angielskim - struktury gramatyczne i funkcje językowe.


Miły komentarz

Będąc realistką, wiem, że nie każdy pomimo najszczerszych chęci może pozwolić sobie na odbycie krótkiego  chit-chat z dziećmi. Proponuję, więc zwrócić się do każdego
z uczniów indywidualnie, powitać go tak by wiedział, że jest mile widziany i ważny. Kilka przykładowych komentarzy na powitanie uczniów znajdziesz poniżej - pamiętaj, żeby zawsze dodać imię ucznia, do którego się zwracasz!

It's so nice to see you!You make me smile!Believe in yourself!
I'm glad you are here!I have faith in you!It's gonna be a good day!
I hope you'll have a wonderful day!I know you can handle it today!I'm here for you today!

Piosenka powitalna

Umil wejście do klasy powitalną piosenką w tle. Przy miłych dla ucha rytmach zarówno uczniowie jak i ty będziecie wprawieni w pozytywny nastrój, co może się przełożyć na przyjazną atmosferę podczas zajęć. Moimi dwoma ulubionymi piosenkami powitalnymi i pomysłami na ich wykorzystanie podzieliłam się w tym wpisie, ale podczas wchodzenia do sali nie muszą być grane typowe piosenki na powitanie.

Rozmawialiście o jakimś artyście na poprzednich zajęciach? Włącz jego utwór podczas wchodzenia do sali.
Uczniowie opowiadali o nowym popularnym zespole anglojęzycznym? Użyj jego piosenki gdy dzieci przekraczają próg klasy.
Zmieniaj piosenki, zaskakuj uczniów, pobujajcie się w rytm melodii danej piosenki. Po prostu zacznijcie miło wasze spotkanie.


Nie każde zajęcia muszą być rozpoczynane tak samo. Każdy z opisanych przeze mnie sposobów może być używany, np. raz w tygodniu. Wiadomo, że nadużywając tych samych technik powitań sprawimy, że staną się one nudne i przewidywalne.
Stosuj te sposoby z umiarem, pamiętając jednak o tym, że powitanie uczniów jeszcze przed rozpoczęciem zajęć jest niezwykle ważnym elementem classroom management.

Powiązane artykuły:

Angielski w przedszkolu – gry i zabawy na dni wyjątkowe

Czy nie masz czasem wrażenia, że przytłaczają nas dostępne wokół materiały dodatkowe do uczenia dzieci? A tu wciąż pojawiają…

Wspieranie motywacji uczniów

Wewnętrzna i zewnętrzna Z tego, co zdążyłam już zaobserwować w swojej pracy, to to, że uczniowie muszą być dodatkowo…

… przedwrześniowa lista zadań do zrobienia!

Rozpoczęcie nowego roku z nową gromadką uczniaków Dzieci lubią bawić się i udawać innych. Brzmi jak oklepany frazes. Możliwe.