Serduszkowe aktywności na angielskim

Luty jest zdecydowanie zdominowany przez motyw serc, róż, kupidynów, czekoladek czy romantycznych wystaw sklepowych. Nasi uczniowie są otoczeni tym wszystkim i… składnia mnie to do refleksji. Czy my również mamy przenosić temat Walentynek do klasy?

Rób tak jak czujesz!

Osobiście nie celebruje tego dnia jakoś specjalnie, ale na zajęciach z uczniami zdarza mi się wpleść walentynkowe elementy. W tym wpisie zobaczysz moje propozycje serduszkowe aktywności na angielskim oraz masz możliwość zdobyć wszystkie materiały, o których będę pisała.

Kliknij, żeby zgarnąć materiały!

Serduszkowe liczenie, czyli walentynkowa matematyka na angielskim

Najprostsza aktywność, która sprawdzi się zarówno z przedszkolakami jak i starszymi uczniami to liczenie serduszek.

  • wydrukuj zestaw serc (pobierz za darmo tutaj ❤️)
  • wytnij je ✂️
  • włóż do pojemniczka, woreczka, torebki prezentowej 👜
  • wyciągaj po jednym i licz 🔢

Taki banał może przejdzie w przedszkolu, ale szkolniakom chętnie bym utrudniła zadanie.

  • wydrukuj zestaw serc (dowolny kolor) 💚💛💜
  • wytnij je ✂️
  • schowaj je w klasie 🤫
  • pozwól uczniom buszować i szukać serc podczas trwania, np. tej piosenki 👀
  • zbieracie łupy i przeliczacie je wspólnie 🔢
Write missing numbers

Inną opcją będą specjalnie przygotowane serduszka, które trzeba uzupełnić nazwami cyfr w języku angielskim. 

Możesz je wykorzystać na dwa sposoby: praca indywidualna lub praca zespołowa.

Praca indywidualna

Rozdaj każdemu uczniowi zestaw serduszek do uzupełnienia, ustaw stoper na 3 minuty i poproś by dzieciaki uzupełniły nazwy numerków po angielsku z pamięci. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie otwierają książkę czy zeszyt i innym kolorem długopisu dopisują brakujące litery lub poprawiają błędnie zapisane nazwy.

Praca zespołowa
Literowanie

Podziel uczniów na pary lub mogą pracować z osobą w ławce. Każdemu daj inną wersję

serduszek z numerkami. Ich zadaniem jest uzupełnić swoją kartkę – słuchają i zapisują litery podawane przez partnera. To zadanie rozwija umiejętność komunikacji i uważnego słuchania. Warto przetestować.

Grupowe uzupełnianie

Wykorzystaj serduszka z liczbami od 1 do 20. Podziel klasę na dwa zespoły i poproś by ustawili się po jednej stronie klasy. Po przeciwległej stronie sali przyczep dwie kopie serduszek – jedna dla każdej drużyny.

Celem gry jest uzupełnienie liter w nazwach liczb. Każda osoba z drużyny podbiegając do swojej kopii może wpisać tylko jedną literę i musi wrócić do drużyny. Wygrywa zespół, który nie popełni żadnego błędu. To zadanie jest podobne do running dictation.

 

Policz, przeczytaj i zaznacz... a potem opisz!

Inną dość powszechnie spotykaną aktywnością podczas wprowadzania liczb dzieciom jest policz, przeczytaj i zaznacz. Tym razem w walentynkowej odsłonie.

Uczniowie mogą zaznaczać właściwą odpowiedź kółeczkiem, przypinając spinacz/klamerkę, umieszczając kawałek plasteliny lub w jakiś inny sposób.

Te karty można wykorzystać również do ćwiczenia kreatywnych wypowiedzi. Poza prostą konstrukcją I can see two gnomes można również rozwinąć opis tych obrazków dodając m.in. Gnomes are wearing pointy hats czy pociągnąć temat i pytać uczniów What do you think they had for breakfast today?

Liczba czy liczebnik?

Korzystając z okazji, że nasi uczniowie utrwalają liczby, warto im pokazać różnicę między liczbą, a liczebnikiem. Do tego się doskonale nada karta pracy z serduszkami do kolorowania.

Czytanie i pisanie w walentynkowym klimacie

Gorąco zachęcam do wykorzystywania każdej możliwości, by wspierać umiejętności pisania i czytania w języku angielskim z najmłodszymi (sprawdź zestaw wiosenno-wielkanocny, letni oraz Bożonarodzeniowy reading and writing  activities). W walentynkowej odsłonie możemy oczywiście zacząć od wprowadzenia odpowiedniego słownictwa, np. box of chocolates czy cupid. Następnie przećwiczyć je przez drylowanie, krzyżówki, memory, wykreślanki bądź labelling.

Słówka najlepiej zapamiętywać w kontekście stąd też wziął się pomysł na zadanie popatrz i napisz. Proste grafiki oraz ilość brakujących liter podpowiadają o jakie słowo chodzi. Dzięki tym prostym zdaniom uczniowie mają naturalny kontekst oraz przykładowe użycie słów walentynkowych.

Kreatywne słowa + umiejętność wyszukiwania słów

Bardzo lubię zadania, które przyczyniają się do tego, że uczniowie muszą coś odkopać w swojej pamięci. Wypisanie jak największej ilości słów rozpoczynających się od danej litery pozwoli na zwrócenie większej uwagi na pisownie i wymowę. Poza tym to będzie niezła rywalizacja w klasie, jeśli podzielisz dzieci na drużyny i umożliwisz im korzystanie z podręcznika podczas wyszukiwania słów 😊

 

Spodobały Ci się przedstawione aktywności? Zdobądź swój zestaw materiałów Valentine's Day Activity Pack już dziś. Kliknij TU

Zestaw zawiera 9 kart pracy dla uczniów z klas młodszych. Obejrzyj cały zestaw tutaj.

Happy Valentine's Day!

Powiązane artykuły:

5 kreatywnych pomysłów na aktywności z tematyki domu na angielskim (materiały)

Temat domu, pomieszczeń i wyposażenia jest niezwykle wdzięczny na lekcjach językowych - można z łatwością przeprowadzić ciekawe zajęcia z…

Wirtualne podróże na angielskim

Podróże kojarzą się głównie z wakacjami...to wtedy mamy czas poznawać nowe miejsca, zwiedzać, próbować nowych potraw. Ale przecież w…

Darmowe książki dla dzieci w języku angielskim

Katalog stron internetowych z anglojęzycznymi książkami online i pdf dla dzieci Literatura anglojęzyczna dla dzieci jest obecnie coraz bardziej…