Wspieranie motywacji uczniów

Wewnętrzna i zewnętrzna

Z tego, co zdążyłam już zaobserwować w swojej pracy, to to, że uczniowie muszą być dodatkowo stymulowani i ich wewnętrzna motywacja to trochę za mało. Zazwyczaj przydaje się coś ekstra.
Jakie narzędzia mogą ci się przydać, żeby zmotywować zewnętrznie dzieciaki?

Motywacja to dość skomplikowane zagadnienie, które nie do końca jest zależne od nauczyciela. Zasadniczo dzieci od samego początku wykazują duże zainteresowanie poznawaniem nowych treści. Jako nauczyciele mamy możliwość, a nawet powiedziałabym obowiązek, dajmy dzieciakom możliwości pogłębiania tej naturalnej ciekawości do świata. Stwórzmy im te szanse łącząc naukę z zabawą odpowiednio dostosowaną do ich wieku.

Co wpływa na motywację?

Kluczową rolę w motywacji uczniów mają ich rodzice/opiekunowie. Ich nastawienie do uczenia się udziela się potomstwu. Co więcej, na motywacje wpływ mają też środowisko, z którego pochodzą i kultura, w której się obracają.

Aczkolwiek, te wszystkie wymienione powyżej kwestie nie znaczą, że nauczyciel nie ma żadnego wpływu na motywację swoich uczniów. Przyjrzyjmy się narzędziom do pozytywnego wzmacniania dzieciaków.

Czy to na pewno jest wystarczająco wyraźne?

Maluchy potrzebują namacalnych efektów swojej ciężkiej pracy. Przykładem tego, jest wywieszanie w widocznych miejscach arcydzieł, które stworzyły czy udzielanie pochwał w momencie, kiedy coś zrobią, jak należy.

Pomimo komplementów i komentarzy odnoście pracy, dzieci często potrzebują czegoś jeszcze. Zastanów się jak jeszcze pomóc im w wizualizacji ich postępu i motywacji.

Jasna i ciemna strona mocy… chwalenia

„Pochwała to mówienie o innym człowieku w pozytywny sposób”

Nie będę się skupiać tylko na słownym chwaleniu. Myślę, że to sposób na docenienie i nagrodzenie ucznia za coś co zrobił.

Pozytywne aspekty pochwał przyczyniają się między innymi:

  • akceptacji zachowania, co wpływa na pomoc w uświadomieniu dzieciom wartości ich wysiłku
  • szczerego utwierdzenia dzieci w ich postępie i rozwoju edukacyjnym

Nieumiejętne stosowanie pochwał może wyrządzić szkody.

  • potencjalnie dobry pomysł wspierania poczucia własnej wartości u dzieci, może obrócić się przeciwko nim. Będą robić rzeczy tylko dla poklasku i zdobycia nagrody
  • nadużywanie nagradzania sprawia, że traci ono swoje pierwotne znaczenie i staje się bezwartościowe
  • miej na uwadze uczniów, którzy przykładają się do zadań tylko dla wyróżnienia i nie zależy im na rozwijaniu się
  • nie każdy lubi być w centrum uwagi i nie czuje się komfortowo będąc chwalonym na forum

„Chwalenie wszystkich za wszystko sprawia, że staje się ono bezsensu.”

Pamiętaj, żeby chwalić za rzeczy, za które rzeczywiście należy się uznanie. Bądź szczery. Dokładnie określ za co uczeń dostał wyróżnienie. Nagradzaj w sposób zrozumiały dla dziecka.

Garść praktycznych porad

  1. Upewnij się, że twoje lekcje są atrakcyjne i wciągające dla uczniów

Znajdź ćwiczenia, które będą dla dzieciaków nieprzewidywalne i ekscytujące. Oczywiście nie przesadzaj i nie rób z każdej lekcji wielkiego widowiska. Równowaga między arcyciekawymi aktywnościami, a tymi troszkę bardziej stonowanymi musi być zachowana.

  1. Zbalansuj zadania pobudzające i wyciszające

Te dwa rodzaje aktywności muszą ze sobą iść w parze. Energetyzujące ćwiczenia pozwolą się dzieciakom rozruszać, w przeciwieństwie do tych statycznych, w których trzeba się skupić, napisać coś czy przeczytać.

  1. Wysłuchaj pomysłów swoich dzieciaków

Nie bój się dawać uczniom możliwość decydowania o różnych czynnościach/tematach podczas zajęć. Uczcie się od siebie i wzajemnie się inspirujcie. Zrozumienie perspektywy swoich podopiecznych z pewnością będzie dla ciebie korzystne.

  1. Dostrzegaj najmniejszy wysiłek i sukces
Spraw, żeby uczniowie byli świadomi tego, że widzisz i doceniasz ich właściwe wybory podczas lekcji. Takie wskazówki wzmocnią w nich pożądane zachowanie. Czy plastyczność inteligencji (growth mindset) mówi ci coś?

  1. Różnicuj pracę na lekcji: praca indywidualna, w parach, w grupach

To doskonała okazja dla dzieci do szlifowania swoich kompetencji interpersonalnych.

  1. Miej system nagradzania

Tu możesz efektywnie wykorzystać wykres zachowania, kolorowe karty, buźki, światła drogowe. Cokolwiek, co da się wydrukować i mieć w widocznym miejscu w klasie.
Jeśli znasz się trochę na technologii i masz odpowiedni sprzęt pod ręką, możesz wypróbować systemy motywacji i zarządzania online. Zerknij na przykład na ClassDojo, School Diary czy Classpartoo. Zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi wariantami i wybierz coś odpowiedniego dla twojej klasy.

  1. Nagrody rzeczowe (pieczątki, naklejki, śmieszne wklejki, cokolwiek-co-może-być-zabrane-do-domu)

Najpopularniejszym ze sposobów nagradzania są pieczątki motywacyjne i naklejki. Możesz dogadać się z uczniami, co jaka pieczątka oznacza. Nie wszystkie muszą być sobie równe.
To niezły pomysł na jasny komunikat dla uczniów, że dali z siebie wszystko i udało im się osiągnąć zamierzony efekt, za co będą nagrodzeni.

Ekstra pomysłem, który muszę przetestować są ‘karty rabatowe’. Idea opisana na TeachHub.com, uświadomiła mi, że w życiu codziennym też mamy mnóstwo takich kart lojalnościowych do kawiarni, restauracji czy stacji benzynowych. Skoro na co dzień się to sprawdza, to czemu by nie dać uczniom takich kart, żeby zbierali na nich jakieś znaczki i po pewnej sumie uzbieranych, dostali nagrodę?

„Wykorzystując naprzemiennie pochwały i nagrody rzeczowe pomagamy uczniom zrozumieć ich wewnętrzną przyjemność płynącą z podejmowania właściwych wyborów.”

Jeszcze jedna super wskazówka z artykułu Nicole z Shaneschools.com

Znajdź czas na poznanie zainteresowań swoich uczniów

To wszystko jest kluczem do owocnej współpracy z uczniami w ciągu całego roku szkolnego!

A jak ty motywujesz swoje dzieciaki? Masz jakieś ulubione metody bądź narzędzia?

Linki do ciekawych stron
Tu znajdziesz naklejki motywacyjne:

Macmillan

1  

AliExpress

1      2      3    

Flying Tiger 

(szukaj sezonowych nalepek)

Amazon

1  2

Etsy

1  2

 

 

Tu znajdziesz stemple motywacyjne:

AliExpress

1 (Te wcześniej były dostępne na stronie Macmillan)      2
Flying Tiger(stemple z literkami alfabetu świetnie się nadają do 'pisania' słów w zeszytach dzieciaków)Amazon1 2

Etsy

1

 

Powiązane artykuły:

5 sposobów na powitanie uczniów przed rozpoczęciem zajęć

Powitanie z uczniami zdaje się być czymś oczywistym. Widzimy dzieciaki zbierające się pod klasą, rzucamy Good morning, wchodzimy do środka…