Jak zacząć lekcje? Przywitaj się chwytliwą piosenką!

Rozpocznij lekcję śpiewająco 🎵

Wejście nauczyciela do klasy powinno być sygnałem dla uczniów, że zbliża się czas na nową przygodę. Miłe skojarzenia będą grały kluczową rolę, ponieważ niestety w klasach młodszych nie mam możliwości zmiany klasy. Przychodzę tam, gdzie dzieci miały już mnóstwo zajęć ze swoim wychowawcą i często to otoczenie kojarzy się z edukacją wczesnoszkolną (plakaty, prace uczniów, napisy w języku ojczystym). Co zrobić, żeby na chwilę zapomnieli o innych zajęciach i dali się całkowicie wciągnąć w lekcje angielskiego?

Stałe elementy lekcji = przyjazne środowisko do nauki

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie zajęć od stałego elementu jakim jest przywitanie się piosenką w języku angielskim i zasygnalizowanie tym, że czas się przenieść do English-speaking world.

Piosenki w uczeniu maluchów są bardzo ważne, bo umożliwiają poznanie języka wraz z jego kontekstem, poszerzają zakres słownictwa, a przede wszystkim sprawiają im radość. Kilka kryteriów musi być wzięte pod uwagę przy wyborze piosenki powitalnej:

  • Łatwy, powtarzający się tekst
  • Chwytliwa melodia
  • Obecność gestów

Zmiany są pożądane

Staram się wyszukiwać różnych nowych piosenek, ale moimi dwiema ulubionymi są ‘Hello, how are you?’ i ‘Hello, hello Let’s shake hands’.

Do obydwu zrobiłam karty pomagające zapamiętać 

tekst i znaczenie słów. Kilka razy pokazywałam je, śpiewając piosenkę, a potem miałam ochotników do pokazywania/przekładania kart podczas naszego powitania.

Wspólne śpiewanie na początek lekcji przygotowuje uczniów do nowych zajęć, angażuje całą klasę i wprowadza miłą atmosferę w klasie.

Powiązane artykuły:

Cały rok z piosenką!

Piosenki na cały rok? Spróbuj urozmaicić swoje zajęcia sezonowymi piosenkami. Czy za oknem jest piękne słońce i wakacje tuż…