5 kreatywnych pomysłów na aktywności z tematyki domu na angielskim (materiały)

Temat domu, pomieszczeń i wyposażenia jest niezwykle wdzięczny na lekcjach językowych - można z łatwością przeprowadzić ciekawe zajęcia z tej tematyki z uczniami z klas 1-3. Bardzo lubię zajęcia o domu, bo nie tylko można zahaczyć o kwestie gramatyczne, ale również można z łatwością odnieść się do rzeczywistości znanej naszym uczniom.

Poznaj 5 pomysłów jak możesz zaciekawić swoich uczniów i przeprowadzić cykl super lekcji z działu dom.

Zgarnij karty pracy z działu dom z ćwiczeniami na pisanie i czytanie dla najmłodszych. Pobierz tutaj.


Mój pokój

Jedno z bardziej popularnych zadań związanych z tematyką domu to oczywiście narysowanie i opisanie swojego pokoju. U mnie również się ono pojawia, bo widzę wiele płynących z niego korzyści. Przede wszystkim uczniowie ćwiczą pisownie mebli i kolorów jak również utrwalają znajomość przyimków określających położenie i strukturę There is/There are.

Często wykorzystuję to zadanie, żeby pokazać uczniom jak tworzyć 'wypaśne' zdania. Wypaśne, czyli takie, zawierające sporo przymiotników 😄 Przykładowo zamiast pisać: "There is a bed." można spróbować dodać rozmiar, kolor i położenie, więc wyjdzie coś 'wypaśnego' w stylu: "There is a small red bed next to the big window."

W pracach uczniów zawsze skupiam się na pozytywnych aspektach. Moje dzieciaki wiedzą, że im więcej kolorów i kółeczek jest na ich pracy tym lepiej 💪

Kolorowe sprawdzanie zadań pisemnych opisałam tutaj - czytam wpis.


Zwiedzanie domów

Uczniowie z pewnością są już zaznajomieni z wyglądem domów swoich krewnych i przyjaciół z klasy. A jakby tak zabrać całą klasę na wirtualną wycieczkę po luksusowym domu z innego kraju?

Koniecznie wypróbuj zwiedzić ze swoimi uczniami te domy:

4522 Outer Bank Dr, Norcross, GA, 30092, US
https://my.matterport.com/show/?m=3y3djEBqFi5&play=1 

1618 Wellshire Ln, Dunwoody, GA, 30338, US
https://my.matterport.com/show/?m=CBEtfudGrhF&play=1 
Photo by Naomi Ellsworth on Unsplash
  
Jak przeprowadzić tę aktywność?

👉 przypomnijcie sobie strukturę There is/There are
👉 (z uczniami z klas 2 i 3) przypomnijcie sobie prepositions of place
(kliknij tutaj po fajne sposoby wprowadzenia przyimków miejsca oraz karty pracy)
👉 (jeśli były już wprowadzone wcześniej) przypomnijcie nazwy mebli oraz sprzętów typowych dla wybranych pomieszczeń
👉 podczas wirtualnego 'zwiedzania' domu proś uczniów, żeby opisywali pomieszczenia

Kitchen.
It's a kitchen.
There's a kitchen next to the living room.
There's a fridge in the kitchen.
There's a fridge next to the table.


Wymarzony dom - projekt klasowy

Uwielbiam ten projekt! Ma sporo zalet i z wielką radością odtwarzam go co roku ze swoimi drugimi klasami.

Szczególnie cenię sobie ten projekt za to, że:
🏠łatwo zdobyć materiały,
🏠struktura There is  i It's jest przećwiczona,
🏠pisownia wyrazów związanych z domem i wyposażeniem jest utrwalona
🏠przyimki miejsca są powtórzone i omówione w naturalnym kontekście

Ale przede wszystkim dzieciaki uczą się współpracy w zespole. Mają wspólne zadanie, ale też naukę kompromisów 🙂 Na co zwrócić uwagę promując współpracę w klasie? - przeczytaj mój artykuł w Get Creative!

Jak przeprowadzić tę aktywność?

👉 napisz z tygodniowym wyprzedzeniem informację do rodziców swoich uczniów, żeby dzieci przyniosły wycięte meble z gazetek wnętrzarskich lub katalogów sklepów meblowych
👉 podczas zajęć przygotuj kilka kartek A4 lub A3
👉 rozrysuj plan wymarzonego domu uczniów na tablicy
👉 rozpisz na tablicy ilość pokoi, na które się zdecydują uczniowie. Przy każdym pokoju napisz ilość osób, które będą przy nim pracowały. Znając swoją grupę możesz samodzielnie podzielić i dobrać uczniów do drużyn lub pozwolić im się dobrać tak jak chcą.
👉 uczniowie projektują swoje pomieszczenia z wykorzystaniem powycinanych mebli i podpisują 5 wybranych przedmiotów/mebli po angielsku
👉 po skończonej fazie projektowania na małej kartce piszą 3 prawdziwe zdania określając położenie wybranych przedmiotów/mebli, np. The sofa is next to the lamp.

Mając gotowy projekt wymarzonego domu uczniowie sklejają pomieszczenia. Taka praca może z pewnością uświetnić gazetkę klasową, ale może być również jeszcze wykorzystana na kolejnych lekcjach angielskiego. Jak? W ramach rozgrzewki językowej umieść naklejkę lub palec w pomieszczeniu i poproś uczniów o opisanie dokładnego położenia: It's in the living room. It's under the chair.

Obejrzyj nasz projekt tutaj


Domy z całego świata

W okolicy mojej szkoły zdecydowanie przeważają bloki z wielkiej płyty i apartamentowce. W dzielnicy, w której pracuję są również niskie kamienice i domy jednorodzinne. Całkiem zróżnicowana zabudowa, z którą moi uczniowie są zaznajomieni.

Uważam, że ucząc języka obcego mam wspaniałą okazję pokazywać uczniom różne zakątki świata przy okazji podkreślając istotę komunikatywnej znajomości angielskiego.

Jak przeprowadzić tę aktywność?

👉 Z trzecioklasistami korzystam na lekcji z artykułu, który opisuje rodzaje domów w różnych częściach świata. Wyszukujemy w krótkich fragmentach potrzebnych informacji (skimming and scanning) i porównujemy domy.

👉 Z młodszymi uczniami oglądamy filmy ze zdjęciami pokazującymi różne domy z całego świata. Skupiamy się na nazwach i sporo dopowiadam po angielsku, ponieważ język użyty w nagraniu jest zbyt skomplikowany na potrzeby ESL lessons.

Przyda się struktura It's made of... oraz nazwy różnego rodzaju materiałów, z którego domy zostały zbudowane, np. wood, glass, mud, sand, concrete, etc.

Mając więcej czasu warto pokazać dzieciom na mapie miejsca i kraje, w których znajdują się różne domy. Dzięki temu zgrabnie wpleciemy element geografii i wiedzy o świecie. CLIL zawsze jest u mnie w cenie!


Najdziwniejsze domy świata

Mocno CLILowa aktywność, którą polecam wypróbować, jeśli będzie trochę czasu po omówieniu rozdziału. Podróż dookoła świata w poszukiwaniu najbardziej szalonych czy zaskakujących domów powinna się spodobać każdemu uczniowi. Przeczytaj poniżej jak wpleść element rywalizacji oraz wiedzę z działu dom do tego zadania.

Jak przeprowadzić tę aktywność?

👉 przygotuj prezentację zawierającą zdjęcia 5-8 najdziwniejszych domów na świecie, użyj na przykład tego filmu w ramach inspiracji
👉 podziel uczniów na 4-5 osobowe grupy i rozdaj każdej grupie tabliczkę suchościeralną i markery
👉 wyjaśnij, że za chwile zobaczą różne domy na całym świecie i mają za zadanie napisać o każdym z nich 3 rzeczy:
- kraj, w którym jest ten dom (tak! mają zgadywać!)
- materiał, którego użyto do zbudowania domu
- jedno prawdziwe zdanie, np. This is a big yellow house. It hasn't got windows. It looks like a boot.
👉 wypisz na tablicy nazwy materiałów takich jak: sand, mud, plastic, glass, wood, metal, concrete

Photo by ocd studio on Unsplash

Nie zapomnij wkleić jednego z dwóch polskich szalonych domów - Krzywego Domku w Sopocie lub Domu do góry nogami w Szymbarku.


Potrzebujesz czegoś bardziej klasycznego w tematyce domu i pomieszczeń? Skorzystaj z moich kart pracy wspierających pisanie i czytanie ze zrozumieniem dla uczniów z klas 1-3.

W zestawie znajdziesz zadania odpowiednie dla uczniów z klas 1, 2 i 3 – są zróżnicowane i doskonale sprawdzą się jako element kartkówki lub sprawdzianu, materiały dla uczniów pracujących szybciej lub takich, którzy potrzebują dodatkowych materiałów do ćwiczeń. Każde z zadań ma polecenie w dwóch językach, więc uczniowie będą mogli samodzielnie pracować z kartą pracy.
Wszystkie zadania są czarno-białe, więc dodatkowym atutem będzie możliwość pokolorowania ich przez uczniów po skończonej pracy 🙂

KLIKNIJ, ŻEBY KUPIĆ ZESTAW.

Zestaw zawiera:

ZADANIA Z PISANIAZADANIA Z CZYTANIA
– pisanie po śladzie nazw pomieszczeń
– łączenie obrazka z podpisem
– wpisywanie brakujących liter
– rozsypankę literową
– wyszukiwankę
– krzyżówkę
– zagadki o pomieszczeniach w domu
– łączenie opisu pomieszczenia z obrazkiem
– uzupełnianie zdań na podstawie krótkiego tekstu
– czytanie i kolorowanie według opisu

Korzystasz z moich pomysłów? Postaw mi wirtualną kawę, żeby docenić moją pracę, którą się z Tobą dzielę! ☕

Powiązane artykuły:

Wirtualne podróże na angielskim

Podróże kojarzą się głównie z wakacjami...to wtedy mamy czas poznawać nowe miejsca, zwiedzać, próbować nowych potraw. Ale przecież w…

Serduszkowe aktywności na angielskim

Luty jest zdecydowanie zdominowany przez motyw serc, róż, kupidynów, czekoladek czy romantycznych wystaw sklepowych. Nasi uczniowie są otoczeni tym…

Podróżowanie i języki - podcast w języku angielskim

Wiem, wiem wakacje już się prawie kończą, a ja tu poruszam temat podróżowania. Ale! Jest coś niezwykle ważnego, czym…