Świątecznie dookoła świata!

Święta i festiwale z całego świata – całoroczny kalendarz

Z wielką przyjemnością przedstawiam wam listę wybranych przeze mnie wyjątkowych okazji do przedstawienia dzieciakom troszkę kultury bardzo odległych krajów. Znajdziesz tu zestawienie dobrze znanych świąt wraz z takimi, które mogą cię zaskoczyć.

Spokojnie, nie zostawię cię z tą listą samego! Przy każdym wydarzeniu znajdziesz przykładowe materiały, linki lub pomysły jak można je wprowadzić na lekcję.

British Council, Festivals around the world

Zanim jednak rozpoczniemy tą szalenie ciekawą podróż po świecie poprzez różne celebracje, sprawdź czy i ile już wiesz o rozmaitych imprezach z najdalszych zakątków naszego globu. Kliknij na quiz w języku angielskim.

Podkręć swoje nauczanie!

Kliknij i poznaj święta z danego miesiąca, które warto przedstawić uczniom

Styczeń

1 stycznia – Nowy Rok

Mam nadzieję, że już widziałeś mój artykuł o tematyce noworocznej na zajęciach. Sprawdź również pomysły na projekty i prace plastyczne.

6 stycznia – Trzech Króli

Pomysł omawiania tego święta jest super, jeśli lubisz zintegrowane nauczanie językowo-przedmiotowe. Dla celu nauczania angielskiego sprawdź tę stronę i pozwól dzieciakom dowiedzieć się czegoś więcej o tym wydarzeniu poprzez czytanie ciekawostek. Zaawansowani uczniowie mogą się zmierzyć z czytaniem ze zrozumieniem dostępnym na stronie BBC. Projekty znajdziesz tu. Zdecydowanie przydadzą się rolki po papierze, drewniane łyżki, krepina i wiele innych szpargałów.

8 stycznia – Dzień Elvisa Presleya

Wskakuj na youtube i poszukaj najpopularniejszych piosenek Króla. Jeśli nie czujesz tego tematu, nie zagłębiaj się bardziej tylko pokaż kilka reklam, w których wystąpiła ta ikona pop kultury.

Trzeci poniedziałek stycznia – Dzień Martina Lutera Kinga

Jako osoba, która odegrała bardzo ważną role w kulturze amerykańskiej, zasługuje przynajmniej na napomknięcie. Dla uczniów klas starszych krótka biografia Lutera Kinga  może okazać się doskonałym zadaniem z czytaniem autentycznego tekstu. Maluchy natomiast mogą zająć się omawianiem tematu równości społecznych, szacunku, miłości i marzeń. Martin Luter King jest świetną postacią, żeby rozpocząć tematykę społeczną na swoich zajęciach. Więcej pomysłów tutaj.

26 stycznia – Dzień Australii

Pokaż historię Australii korzystając z tego filmiku i przeczytajcie wspólnie ten krótki opis. Więcej o tym wydarzeniu znajdź klikając tu i tu.
Z mniej zaawansowanymi grupami możesz zająć się omawianiem flory i fauny Australii na podstawie pokazu slajdów ze zdjęciami.

Luty

Przełom stycznia i lutego – Chiński Nowy Rok

Koniecznie zapoznaj swoich uczniów z tym festiwalem. Na początku, kiedy wprowadzałam to wydarzenie w klasach trzecich użyłam czytanki z podręcznika Oxford Explorers 3, a później obejrzeliśmy wspólnie krótki filmik o historii i obchodach tych dni dzisiaj. Nie przejmuj się ilością trudnego słownictwa. Puszczaj film fragmentami dając specjalne zadania do każdego z nich. Ile zwierząt się ścigało? Po co są czerwone koperty, itd.
Mój artykuł o lekcji związanej z obchodami chińskiego Nowego Roku znajdziesz tutaj.

14 lutego – Walentynki
Nikomu nie muszę przedstawiać tego dnia. Sprawdź pomysły na projekty i piosenki,  których możesz użyć w klasie.

Przełom lutego i marca – Karnawał w Wenecji
Przełom lutego i marca – Mardi Gras

Karnawał obchodzimy również w Polsce. Mamy różne spotkania ze znajomymi, tańce hulańce i wiele innych. Ale to te dwie imprezy karnawałowe są najbardziej rozpoznawalne na świecie. Włosi stawiają na prawdziwą maskaradę. Barwne stroje, muzyka, roztańczeni ludzie, bogactwo i przepych wszędzie! Zrób pokaz zdjęć i postarajcie się razem opisywać te niesamowite stroje. Coś dla orłów – czytanka o historii weneckiego karnawału. Dzieciaki doskonale wczują się w klimat po obejrzeniu bajki o Bob i Bobby w Wenecji.

Mardi Gras różni się trochę. Obejrzyjcie ten dokument na National Geographic i wyjaśnij dzieciakom po co odbywa się ta impreza w Nowym Orleanie. Z maluszkami możesz wykonać kilka prac plastycznych takich jak te.

Marzec

1 marca – Dzień Świętego Dawida

Co twoi uczniowie wiedzą o Walii? Może jedynie zdają sobie sprawę, że jest gdzieś takie państwo. A może nawet, że jest ono w Europie 😊 Przybliż trochę informacji o tym państwie wraz z ich patronem św. Dawidem.

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

Możesz obrać dwa sposoby mówiąc o tym dniu. Może być to okazja do porobienia pięknych bukietów z wiosennych kwiatów albo (co ja zdecydowanie polecam!) pogadajcie o znanych i ważnych kobietach z całego świata. Zastanówcie się, kto przyczynił się do ważnych odkryć, przemian w społeczeństwie i innych heroicznych czynów. Dobrymi przykładami będą tu między innymi Malala Yousafzai lub Maria Skłodowska-Curie. Polecam playlistę kreskówek o wybitnych kobietach w naszej historii.

17 marca – Dzień Świętego Patryka

Irlandzki patron jest z pewnością lepiej znany niż walijski Dawid. Jednakże, warto przytoczyć jego życiorys posługując się niezbyt skomplikowanym wideo, a następnie ciesz się irlandzką muzyką, podczas gdy dzieciaki będą rysowały leprikony. Mogą też szukać garnca złota ukrytego w klasie. Więcej piosenek o tej tematyce znajdziesz tu.

W czasopiśmie dla nauczycieli Get Creative! pojawił się mój artykuł o Dniu Świętego Patryka w perspektywie CLILowej.

Około 20 marca – Holi (hinduistyczny festiwal kolorów)

Najpierw odrobina informacji o tym festiwalu.

„Hinduistyczne święto radości i wiosny, obchodzone przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec). To święto obchodzi się przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata, głównie wśród Hindusów lub osób pochodzenia indyjskiego. Festiwal ten rozprzestrzenił się w ostatnich latach w częściach Europy i Ameryki Północnej jako święto miłości i kolorów wiosny.”
Skorzystaj z fotografii i powtórz nazwy kolorów z maluchami, a grupom bardziej zaawansowanym rzuć wyzwanie i niech się zmierzą z czytaniem ze zrozumieniem.

Marzec lub kwiecień – Wielkanoc

Niektóre z wielkanocnych pomysłów były wspomniane w moim artykule o festiwalach.  Artykuły w pełni poświęcone Wielkanocy znajdziesz na blogu wkrótce!

Kwiecień

1 kwietnia – Prima Aprilis

Dokładnie jak w Polsce. Tego dnia wszelkie głupstwa uchodzą na sucho, a ty możesz być tego dnia prawdziwym zgrywusem. Możecie obejrzeć sobie zabawne filmiki albo poczytać dowcipy po angielsku. A może skusisz się na śmieszną grę?

21 kwietnia – Urodziny Królowej Brytyjskiej

Czy wiedziałeś, że Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy w roku? Dlaczego? Dowiedz się więcej korzystając z zestawu zadań dla dzieciaków.

22 kwietnia – Dzień Ziemi

O istocie tego dnia nikomu przypominać nie muszę! Warto wpleść tę tematykę w swoje zajęcia angielskiego. Wybierz jakiś dokument lub inny film związany ze środowiskiem, wyposaż uczniów we właściwe słownictwo, zaproponuj im projekt. Recykling, zatrucie powietrza, oszczędzanie energii a może wycinka lasów? Tu masz pełne pole do popisu i wybór jak ugryźć ten temat.

Maj

1 maja – Święto Pracy

Użyj obrazków Googla

i pogadajcie o zawodach i pracach, które wykonują rodzice uczniów. Możesz potem zagrać w grę online z użyciem słownictwa związanego z pracą.

4 maja – Dzień Gwiezdnych Wojen

Zacznij od pokazania tej grafiki.

Podpytaj co dzieciaki wiedzą o bohaterach filmów, kreskówek i komiksów. Możecie pobawić się w różne gry przy użyciu miecza świetlnego (łatwo dostępny w Internecie, ale możesz też poprosić jednego wtajemniczonego ucznia kilka dni przed twoją lekcją, żeby ci pożyczył miecz). Mile widziane będą też fragmenty filmów.

9 maja – Dzień Europy

Ze starszymi uczniami fajnym pomysłem będzie rozpoczęcie lekcji od quizu z wydawnictwa Macmillan. Powtórzcie nazwy krajów europejskich i zmierzcie się w grze z mapą online.

26 maja – Dzień Matki (Polska)

Możesz skorzystać z opisanych już przeze mnie propozycji z artykułu o świętach lub wykonać laurki czy nauczyć dzieciaki piosenki z tej wyjątkowej okazji.

Ostatni poniedziałek maja – Dzień Pamięci (USA)

Zbiór faktów o tym wydarzeniu znajdziesz tu. Spróbujcie stworzyć portret bohatera. Zacznijcie od burzy mózgów i omówcie wszystkie cechy charakteru jakie powinien mieć wzór do naśladowania. Wyjdzie z tego całkiem niezła lekcja wychowawcza.

Czerwiec

1 czerwca – Dzień Dziecka (Polska)

Zaproponuj coś co twoje dzieciaki uwielbiają. Może lekcja tylko z ich ulubionymi piosenkami i kreskówkami angielskimi? A może angielski na placu zabaw? Gry, zabawy… cokolwiek co je uszczęśliwi!

4 – 5 czerwca 2019 - Id al-Fitr
Święto dziękczynienia obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu – ramadanu

Rewelacyjny filmik od British Council, który wyjaśni dzieciakom ideę tego święta jasno i przejrzyście. Starsi uczniowie mogą dowiedzieć się więcej czytając ten tekst.

21 czerwca – Dzień Ojca (Polska)

Tatusiowie są ważni i doceniajmy ich nie tylko tego jednego dnia. Możemy pośpiewać wspólnie piosenkę o nich lub przeczytać ciekawą książkę jak, np. ta.

Lipiec

4 lipca – Dzień Niepodległości (USA)

 

Dowiedz się więcej o tym ważnym dla Amerykanów święcie. I po co im te fajerwerki?

Kapitalnym uzupełnieniem takiej lekcji będzie pokazanie mapy Stanów i piosenka o każdym z nich. Szczególnie cenie ten utwór za obłędny amerykański akcent 😊

Sierpień

15 sierpnia – Dzień Niepodległości (Indie)

Obejrzyjcie tą uroczą kreskówkę i dowiedzcie się więcej o tym wyjątkowym dniu.

Wrzesień

9 września – Festiwal wiatrów (Australia)

Odwiedźcie plażę Bondi i poczujcie ten australijski klimat.
Wykonajcie wspólnie latawce i wypróbujcie je na placu zabaw.

21 września – Światowy Dzień Pokoju na Świecie

Rozpocznij od pozornie prostego pytania: Czym jest pokój? Taka klasowa dyskusja może się okazać niesamowicie rozwijająca i niekiedy również zaskakująca. Na zakończenie lekcji możesz im zaprezentować filmik nakręcony przez dzieci na całym świecie, które definiują pokój w całkiem nieoczywisty sposób.

Październik

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

Tak! To twój dzień i masz się czuć wyjątkowo! Jesteś niesamowitym pedagogiem i twoi uczniowie też to wiedzą. Co powiesz, żeby dzieciaki zrobiły dla ciebie laurki, ułożyły wierszyk używając liter twojego imienia lub wymyśliły piosenkę o swoich nauczycielach? Brzmi nieźle, co? Zawsze możesz tego dnia dać im poczuć się jak nauczyciel i pozwolić na poprowadzenie zajęć, podczas gdy ty będziesz uczniem.

14 października – Dzień Kolumba

Bazując na tym krótkim filmie, wyjaśnij, dlaczego ten dzień jest tak ważny dla amerykańskich rówieśników. Prześledźcie wspólnie mapę i odkryjcie to co Kolumb.

Przełom października i listopada – Diwali (festiwal światła)

Łatwiejsza wersja filmowa dla młodszych i bardziej wymagająca czytanka dla starszych.
Przekop Internet i odnajdź mnóstwo dokumentów z National Geographic na temat tych obchodów. Pokaż uczniom nieznaną im kulturę i świętujcie razem.

31 października – Halloween

Czy korzystałeś już z moich Halloweenowych pomysłów na ostatnią chwilę?
Jeśli tak, to ugryź temat z innej strony.
Zaprojektujcie wraz z uczniami nawiedzony dom, w którym mieszkają najróżniejsze szkarady i potworki, które chętnie oprowadzą gości po swoim domostwie. Dzięki temu zadaniu, możesz powtórzyć materiał dotyczący nazw pomieszczeń i mebli w domu, opisu postaci, itd.

Dla starszych uczniów polecam czytankę o historii i tradycjach tego święta.
Oczywiście klimatyczna halloweenowa muzyka nie zaszkodzi, a lista gotowców wraz z ćwiczeniami jest tu.

Listopad

1 listopada – Wszystkich Świętych

Wszystko czego będziesz potrzebował podczas tej lekcji jest tu. Użyj fotografii i przypomnij dzieciakom polskie tradycje dotyczące tego dnia.

2 listopada – Dzień Zmarłych (Meksyk)

Myślę, że to zupełnie inne podejście do śmierci i zmarłych zaskoczy niejednego ucznia. Możesz porównać polskie i meksykańskie tradycje. Ciekawe projekty i prace plastyczne znajdziesz tu. Jeśli masz taką możliwość, warto rozważyć puszczenie oskarowego filmu animowanego wytwórni Pixar ‘Coco’.

5 listopada – Dzień Guya Fawksa

Przypomnij sobie mój artykuł, który daje mnóstwo koncepcji na przeprowadzenie lekcji o tej tematyce.

11 listopada – Dzień Niepodległości (Polska)

Czym jest niepodległość? Użyj tego wideo w języku polskim, żeby trochę przybliżyć ten temat dzieciom. Pozwól uczniom poczuć dumę z naszego kraju i stwórzcie plakat dla obcokrajowców pokazujący najważniejsze informacje o naszym kraju. Wyposaż dzieciaki w potrzebne słownictwo i ciesz się super CLILową lekcją!

Czwarty czwartek listopada – Święto Dziękczynienia (USA)

Motyw tego święta na zajęciach znajdziesz opisany w moim artykule tutaj.

Grudzień

6 grudnia – Mikołajki

Zacznijcie pisać listy do Mikołaja. Użyjcie szablonów lub dajcie się ponieść swojej kreatywności. Dla zaawansowanych uczniów w prezencie polecam czytankę. Mogą przydać ci się również ćwiczenia na pisanie i czytanie ze świątecznym motywem, które przygotowałam specjalnie na Eduweek.

24 grudnia – Wigilia, 25 grudnia – Boże Narodzenie, 26 grudnia – Boxing Day

Zabierz dzieciaki na wycieczkę po całym świecie i dowiedzcie się jak te dni są obchodzone w innych krajach. Przypomnij sobie jeszcze raz pomysły na piosenki, gry świąteczne, więcej gier świątecznych wraz z materiałami do pobrania oraz mój IG kalendarz adwentowy z 2018 roku.

31 grudnia – Sylwester

Porównajcie tradycje sylwestrowe na całym świecie. O co chodzi z winogronami? Dowiedz się czytając z dziećmi ten tekst. Albo po prostu podziwiajcie super pokazy fajerwerków z całego świata. Polecam Dubaj witający 2019 rok. Kapitalne show!