Bonfire Night - pomysł na lekcję kulturową

„Listopada piątego, dnia pamiętnego spisek prochowy miejsce miał.”

Spisek prochowy (Gunpowder Plot) czy Dzień Guya Fawkesa to święto upamiętniające nieudany zamach na angielskiego króla Jamesa I. Guy Fawkes w 1605 stanął na czele grupy zdenerwowanych katolików i wspólnie planowali wysadzenie siedziby lordów. Plan się nie powiódł, zamiast tego materiały wybuchowe stworzyły niesamowite widowisko.

Ta historia jest dość istotną częścią kultury i tradycji Zjednoczonego Królestwa, także warto by nauczyciel uczący angielskiego skorzystał z możliwości pokazania tego swoim uczniom. Zdecydowanie warto poszerzać horyzonty naszych dzieciaków i pokazywać im tradycje i dziedzictwo innych krajów.

W internecie dzieciaki mogą natknąć się na różnego rodzaju memy, cytaty czy popularne powiedzenia z krajów anglojęzycznych. Bądź fajnym nauczycielem i wykorzystaj tę okazję, żeby wprowadzić ich w arkany internetowych powiedzonek.

Przedstawiam przykładowy plan zajęć z motywem Bonfire Night w tle

  • Zacznij od zapytania dzieciaki o to jakie zagraniczne święta są im znajome. Możesz napisać November na środku tablicy i wyciągać od nich ich skojarzenia z tym miesiącem.
  • Naszkicuj na tablicy ważne elementy spisku prochowego: króla, wściekły tłum, materiały wybuchowe, parlament, itp. Namów dzieciaki, żeby same wymyśliły historię przy użyciu tych obrazków. Im bardziej kreatywna i szalona opowieść tym lepiej!
  • Zapoznaj uczniów z historią spisku pokazując im wybrane wideo albo przygotowując krótki tekst, o tym skąd to święto się wzięło. Dopasuj coś, co będzie na odpowiednim poziomie.
  • Pogadajcie o Guyu Fawkesie. Co nim kierowało? Po co był ten zamach? Poszukajcie wspólnie świąt, w których również sztuczne ognie grają ważną rolę.
  • Tutaj wybierz dowolny projekt lub karty pracy. Jeśli masz sporo czasu jeszcze to może warto stworzyć jakieś fajerwerki, czy inne maski? Jeśli nie czujesz, że to ci odpowiada wybierz karty pracy z krzyżówkami, wykreślankami, labiryntami, bingo, itp.

Historia Bonfire Night przedstawiona w dość przystępny sposób dla młodszych uczniów

  1. Historia Bonfire Night opowiedziana przez czterolatkę. Zawiera napisy po angielsku. Język jest dość skomplikowany dla uczniów angielskiego jako języka obcego. Skupcie się I szukajcie kluczowych słów dotyczących historii i obchodów tego wydarzenia.
  2. Krótki filmik ze zbiorem najciekawszych faktów o Bonfire Night. Warto spróbować z grupą powyżej 7 lat.
  3. Jak dziś wyglądają obchody Dnia Guya Fawkesa. Wideo z kursu This is Britain. Łatwe do zrozumienia. Ukazuje codzienne życie Brytyjczyków.
  4. A może wolisz piosenkę o historii? Tekst jest zdecydowanie wymagający. Napisy są na ekranie. Jeśli potrzebujesz to śmiało tłumacz na bieżąco.

Projekty z maluchami

  • Fajerwerki

    Znajdź odpowiednie materiały i twórz swoje własne kolorowe ognie. Użyj kredek, flamastrów, farb, kolorowego papieru, cekinów, brokatu, rolek po papierze toaletowym… Czegokolwiek!
  • Czapeczki ze sztucznymi ogniami
    Karton lub tektura, serpentyny, dużo brokatu
  • Maski Guya Fawkesa
  • Własne ognisko
    Patyki, talerzyki papierowe, nożyczki, klej, krepina, papier kolorowy

Inne gry i zadania

Karta pracy z zadaniem do połączenia, krótkim tekstem o historii święta wraz z pytaniami sprawdzającymi, Najlepsze dla dzieciaków powyżej 9 roku życia.

Kolejna czytanka z zadaniami

Gra online tworzenie zdań o Bonfire Night. Przyjemna, ale i wymagająca gierka.

Więcej fantastycznych materiałów możesz znaleźć na stronie Twinkl.co.uk

To za mało? Zajrzyj na moje konto Pinterest i odkryj więcej prac projektowych oraz na mojego YouTube żeby znaleźć więcej filmików i piosenek o tematyce Bonfire Night 🔥🎆🎇

 

Powiązane artykuły:

5 kreatywnych pomysłów na aktywności z tematyki domu na angielskim (materiały)

Temat domu, pomieszczeń i wyposażenia jest niezwykle wdzięczny na lekcjach językowych - można z łatwością przeprowadzić ciekawe zajęcia z…

Dobranocny ogród (In the Night Garden) - książeczka o kolorach

Kupiłam tę książkę jakiś czas temu, ale do tej pory nie miałam jakoś okazji jej wykorzystać w moich klasach.

Noworoczne lekcje angielskiego – pomysły

Nowy Rok zazwyczaj oznacza, że ludzie rozpoczynają coś nowego. Ile razy słyszałeś o postanowieniach noworocznych? Czy próbowałeś kiedyś określić…