Festiwale i różne inne Święta

Nowy Rok jest właściwym momentem, żeby wziąć się za przemyślenie koncepcji pracy na kolejny semestr. Chyba, że już udało ci się wymyślić cały plan we wrześniu. Zazwyczaj jednak, nauczyciele starają się wrzucać nowe pomysły jak tylko o nich usłyszą. Przynajmniej ja jestem takim typem nauczyciela.

Jestem ogromną fanką przedstawiania dzieciakom innych kultur podczas moich lekcji angielskiego. I to nie tylko z kultury krajów anglojęzycznych. Całe szczęście jest kilka podręczników, które ułatwiają mi spełnianie moich zachcianek i mają już gotowe do użycia materiały i czytanki o różnych kulturach.

Oxford Explorers 3, Oxford University Press

To zdecydowanie moja ulubiona książka dostępna na rynku, której używałam z moimi trzecioklasistami przez ostatnie 3 lata. Zawiera czytanki z zakresu zintegrowanego nauczania językowo-przedmiotowego i kładzie spory nacisk na pokazywanie tradycji z różnych krajów.

Niewątpliwie, jeśli tylko mielibyście okazję to polecam wykorzystać ten rozdział wraz ze wszystkimi zadaniami dodatkowymi i materiałami audio i wideo.

Czy wiesz jakie są ‘najpopularniejsze’ festiwale, które możesz znaleźć w podręcznikach do angielskiego?

Za chwilę, pokrótce przedstawię i opiszę niektóre dostępne materiały z podręczników dotyczące różnych świąt.

Na początku jednak, zastanów się co pierwsze przychodzi ci do głowy, kiedy piszę FESTIWAL?

Czy to rodzaj jakiegoś święta? Czy to wyjątkowy dzień? O czym jeszcze myślisz?

Zastanów się nad listą trzech najpopularniejszych świąt, które możesz spotkać w materiałach dla najmłodszych?

1…

2…

3…

Jak już to udało mi się zauważyć, pracując z różnego rodzaju podręcznikami to na topie są Boże NarodzenieHalloween i Wielkanoc.

Też tak pomyślałeś? I miałeś rację!

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykładowe strony z tymi festiwalami w pięciu różnych podręcznikach.

Ale czemu nauczyciele muszą się trzymać tych dobrze już znanych świąt i ich obchodów? Pomimo, że dzieciaki już coś wiedzą o sposobie spędzania tych świąt przez swoich anglojęzycznych rówieśników, warto jest wspomnieć i poświęcić na te dni z jedną czy dwie lekcję. Cóż, oczywiście polecam spojrzeć i ugryźć temat z innej, mniej oczywistej perspektywy. Ogranicz słownictwo świąteczne do minimum i pokaż dzieciakom coś więcej. Może omawianie Halloween z perspektywy duchów? 😊

Żeby zaczerpnąć więcej pomysłów, śledź i bądź na bieżąco z moim blogiem. Odkrywaj moje pomysły na przedstawianie znanych świąt w inny sposób.

Boże Narodzenie, Halloween, Wielkanoc w podręcznikach

Boże Narodzenie

1 klasa

Join In starter

Łatwizna. Najpierw piosenka, później mini projekt. Te zadania dają nauczycielowi pole do dodania własnych ćwiczeń. Jednakże, czy mając już gotowe do użycia materiały nauczycielom się chce robić coś ekstra od siebie? (Trzymam kciuki, że będziecie oburzeni tym stwierdzeniem i powiecie, że: Tak! Mnie się chce!)

New Sparks 1

Prosty zestaw zadań z zeszytu ćwiczeń jako dodatek do lekcji Świątecznej. Ale, ja bym nie spędzała całej lekcji tylko na tym. Jako zadanie wyciszające i wymagające chwili skupienia owszem, ale jako podkreślam, tylko dodatek. Te ćwiczenia mają potencjał i mogą być rozszerzone i zaadaptowane na różne sposoby.

2 klasa

New Happy House 2

Przedstawienie Świąteczne. Tutaj nauczyciel ma pełną dowolność, jeśli chodzi o wykorzystanie tego materiału. Jeśli masz nadmiar czasu i ambicje, bierz się za organizowanie całego przedstawienia dla innych klas i rodziców dzieci. Przemyśl kostiumy, dekoracje, itd. To mega ciężka praca, ale zdecydowanie warto spróbować. Chociażby ten jeden raz… 😉
Taki tekst przedstawienia może być skutecznie użyty jako dodatkowy materiał do czytania w klasie lub dla chętnych w domu. Opowieść może być powtarzana przez dzieciaki, a może nawet pozwolisz im dodać coś od siebie i dorysować jakieś przygody? To zadanie może być wykorzystane na wiele sposobów, zastanów się tylko nad celem, na którym chcesz się skupić.

Halloween
Tiger 1, Macmillan
Tiger 1, Macmillan

1 klasa

Tiger 1

Podstawowe słownictwo zostało przedstawione. I tyle. Ten rozdział nie wniósł żadnej innowacji, natomiast jest on dobrym początkiem do dalszego zgłębiania tematu.

Wielkanoc

1 klasa

New Sparks 1

Kolejna łatwa strona z zeszytu ćwiczeń, która może być podsumowaniem rozdziału o Wielkanocy. To zadanie może zarówno spełniać funkcje powtórzenia umiejętności czytania (rozpoznawania) nazw kolorów w języku angielskim.

2 klasa

New Happy House

Przedstawienie Wielkanocne. Tekst i rysunki nie są zbyt świąteczne, co może się okazać dużym plusem w niektórych przypadkach. Szczerze mówiąc, historyjka może być wykorzystana na jakiejkolwiek wiosennej lekcji, a nie tylko tej świątecznej.

Alternatywne święta i festiwale dostępne w podręcznikach

Jestem zachwycona jak zobaczę coś nieoczywistego i mogę jeszcze to pogłębić. To uczucie mi towarzyszy, jak się natknę na inne opisane święta w książkach.

Na początek, Dzień Książki.

Znalazłam go w książce Yazoo 1.
Autorzy przedstawili ten temat używając prostego języka i niezłożonych struktur gramatycznych, ale zostawili miejsce na pogłębienie tego zagadnienia.
Co powiesz o narysowaniu podobnego komiksu, w którym główną rolę będą grały twoje dzieciaki i ich ulubione książki? A może pokusisz się o opisywanie okładek ukochanych pozycji uczniów? A może próba streszczenia głównego wątku? Tyle pomysłów…!

Dzień Książki w Polsce jest obchodzony w kwietniu, a Międzynarodowy Dzień Książki w marcu. Myślę, że warto wziąć ten festiwal pod uwagę planując pracę na drugi semestr.

Dzień Środowiska
środowisko, ekologia
Environment Day, Incredible English 3, OUP
Tree Day, Incredible English 2, OUP
Tree Day Incredible English 2, OUP

Wiemy wszyscy doskonale, że temat ekologii i środowiska jest niezwykle ważny. Tutaj przykładem jest strona z Incredible English 3. Nikomu nie są obce hasła w stylu ‘Ratujmy planetę!’ Ta tematyka może być bardzo owocnie wykorzystana podczas lekcji zintegrowanego nauczania językowo-przedmiotowego. 

Nowy Rok
nowy rok, sylwester
New Year, Incredible English 3, OUP

Jeśli zapoznałeś się z moim artykułem o pomysłach na lekcje noworoczne, to tu znajdziesz trochę więcej informacji. Niektóre podręczniki mają już w zanadrzu coś dla nauczycieli, żeby mogli przetrwać ten ciężki czas po przerwie świątecznej. Przykładowo zamieszczam coś dla klasy 1 i 3. Doskonale widać różnicę w zaawansowaniu treści. Yazoo 1 proponuje bardzo łatwe czytanie ze zrozumieniem i projekt, podczas gdy w Incredible English 3 znajdziesz możliwość przedstawienia obchodów Nowego Roku w trzech różnych państwach.

Walentynki
Valentine's Day, Incredible English 3, OUP

O dziwo to niezbyt popularne święto w podręcznikach. Jestem trochę zaskoczona, bo przecież początki obchodów tego dnia, w takiej formie jakie znamy, są zaczerpnięte z kultury krajów anglojęzycznych. Dobrym pomysłem jest przedstawienie historii Walentynek, a następnie możemy poruszyć temat obdarowywania bliskich i innych sposobów spędzania z nimi czasu. Incredible English 3 prezentuje ideę własnoręcznie robionych kuponów na różne przyjemności dla rodziny. Tani, łatwy sposób na okazanie swojego przywiązania i miłości. Potraktuj taki materiał jako inspirację i może pomóż dzieciakom stworzyć ich kupony dla członków swojej rodziny.

Święto dziękczynienia

Mam nadzieję, że się zapoznałeś z moim artykułem o tym Święcie. Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić! Jedyną książką, w której cokolwiek znalazłam na ten temat jest Oxford Explorers 3.

Dzień Matki

Byłam zaskoczona, że ten temat został opisany w książce do języka angielskiego. Polskie wydawnictwo zdecydowało się zamieścić ten rozdział w książce dla klasy pierwszej. Bardzo prosta lekcja i kompletnie niewymagające słownictwo. Natknęłam się w innej książce na rozdział Dzień Mamy i Taty. Oboje rodziców świętujących wspólnie, super! Ale taki temat może przysporzyć też czasem problemów. Z pewnością nie zaczęłabym o bez wcześniejszego zagłębienia się w sytuację rodzinną dzieci.

Oczywiście nie jestem w stanie przedstawić wszystkich propozycji z podręczników, bo albo nie mam do nich dostępu, albo zwyczajnie ich nie znam.
Jeśli wiesz o fajnych festiwalach i ciekawych czytankach na ten temat w podręcznikach, proszę oświeć mnie i poszerzaj moje horyzonty! 😊

Jestem szczerze zainteresowana przede wszystkim obchodami i świętami innymi niż tylko z krajów anglojęzycznych.

Zostaw komentarz, wyślij mi info o innych dniach, a może uda ci się też wrzucić podobne foto z książki. Śmiało, podziel się! 😊

Książki, których użyłam do stworzenia tego artykułu:

Cambridge University Press:Macmillan:Nowa Era:Oxford University Press:Pearson:WSiP:
Join In starterTiger 1

Hello Explorer! 1

My world 1

Incredible English 2

Incredible English 3

New Happy House 1

New Happy House 2

New Sparks 1

Oxford Explorers 3

Stardust 1

English Adventure 1 (LONGMAN)

New English Adventure Starter

New English Adventure 1

Our Discovery Island 1

Yazoo 1

Hurray 1!

 

Powiązane artykuły:

Motyw Święta Dziękczynienia na twoich lekcjach angielskiego – zbiór pomysłów

Zacznijmy od początku Dzień dziękczynienia to święto obchodzone na pamiątkę pierwszych dożynek w kolonii w Plymouth. Ten dzień ważny…