Uczymy się kolorów! + materiały do pobrania

Cześć i czołem! Wiesz, że za chwilę będziesz miał dostęp do mnóstwa świetnych pomysłów na zabawy, podczas których twój maluch lub przedszkolak pozna kolory i poćwiczy język angielski. Pokażę ci niektóre z moich sposobów wprowadzania i utrwalania kolorów i ich nazw. Jest to temat dość prosty w opracowaniu – przedmioty, które mogą ci się przydać podczas takich zabaw są na wyciągnięcie twojej ręki. Dosłownie! Wszystko co ma jakiś kolor, może być wykorzystane. 😉

Dobra, przejdźmy do sedna.

Jesteś gotów do bycia zainspirowanym? No to śmiało, zobacz, jak ja podchodzę do tematu nauki kolorów z malutkimi dziećmi, przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej 😊

Książeczki z kolorami

IN THE NIGHT GARDEN (PL: DOBRANOCKOWY OGRÓD)

Kupiłam tę książkę jakiś czas temu, ale nie miałam okazji użyć jej w moich klasach. Wyobrażam sobie, że gdybym wpadła z nią do moich klas i zaczęła czytać to uczniowie byliby szczerze zaskoczeni. Padłyby pytania czy ja ich mam za przedszkolaków, przecież to łatwizna, oni już znają wszystkie nazwy kolorów, a te obrazki to są dla dzidziusiów.

Tak więc musiałam poczekać na odpowiedni moment. Odpowiedni czas nadszedł, gdy pojawiła się moja córka! Całe szczęście, że córcia na ten moment jest żywo zainteresowana postaciami, które ogląda ze mną w tej książeczce i uwielbia jak się jej czyta.

Jak korzystamy z tej bajki? No…obracamy kartki i ja czytam. Nie! To by było zbyt łatwe i nudne. Kliknij w mój artykuł o książeczce z kolorami In the Night Garden i dowiedz się więcej.

KOLORY (ENG: COLOURS)

Nie zważając na to, że książka ma podpisy obrazków w języku polskim, nadal udaje nam się z niej korzystać, żeby poszerzać słownictwo w języku angielskim. Każdy z kolorów ma swoją oddzielna stronę – to mnie natychmiast urzekło w tej książeczce. Na ten moment wspólnie oglądamy obrazki i proszę I. o wskazanie odpowiednich rzeczy.
Z pewnością trochę utrudnię zadanka jak tylko córka będzie w stanie nazywać kolory.

Drewniane patyczki

Poza oczywistymi korzyściami jakimi jest rozwój motoryki małej, patyczki mają ogromny potencjał. Są tanie, wystarczająco duże i interesujące dla dzieci. Zobacz na listę moich patyczkowych zabaw, które wspierają poznawanie i naukę kolorów.

  • Wykonywanie poleceń: Put a red stick to the box. Give a doll this blue stick.
  • Sortowanie: Now put all the yellow sticks to the bottle
  • Układanie rytmów: yellow, green, yellow… I bardziej skomplikowane, np. purple, blue, orange, red, purple, blue…
  • Dopasowywanie: Find something red and put a stick next to it

Korki i zakrętki

Dzieciaki uwielbiają musy owocowe. Kiedy już są zjedzone, nie waż się wyrzucać korków. To doskonały materiał do zabawy i nauki, a co więcej, już w cenie musu 😉 Istnieje mnóstwo pomysłów na wykorzystanie tych plastikowych kolorowych zakrętek. Zbudujcie kolorową wieżę, nawleczcie na nitkę tworząc piękną kolorową biżuterię lub po prostu użyjcie do zabawy w sortowanie lub prostą matematykę. Więcej znajdziesz na mojej tablicy na Pintereście.

Przedmioty wokół nas

Co powiesz na odrobinę bałaganu? Ja wiem, że małe dziecko to i tak oznacza mnóstwo porozwalanych rzeczy, ale jak powiem ci, że ten bałagan może być twórczy to spróbujesz? Poproś, żeby dziecko przyniosło tak wiele niebieskich przedmiotów z całego domu, ile tylko uda mu się znaleźć i położy je w wyznaczonym miejscu. Dla dziecka jest to niesamowita przygoda w poszukiwanie skarbów, a dla ciebie… czas na pyszną ciepłą kawkę! 😉 Oczywiście po całej zabawie później będzie mnóstwo sprzątania. Ale może to będzie pretekst, żeby ciut odgracić (declutter) mieszkanie? 😉 Wiem, wiem to jest pomysł tylko dla tych szalonych odważnych rodziców. Jednakże w klasie wielokrotnie dawałam taką misję dzieciakom. Ustawiałam ‘green zone’ i tam mieli zanieść wszystkie (dające się oczywiście przenieść) przedmioty, które później wspólnie nazywaliśmy i opisywaliśmy. Mnóstwo zabawy i dodatkowo zadanie wspierające mówienie w języku angielskim + ruch.

Kolorowanki

Ten kubek z gorącą kawą to jednak jest bardzo zachęcający...więc może damy dzieciakom kolorowanki i zajmą się sobą? ;) Żarty żartami, pomimo tego, że kolorowanie jest bardzo zajmujące, warto dorzucić trochę wartości edukacyjnej do niego. Może to moje zboczenie zawodowe, ale staram się przemycać język obcy podczas kolorowania z dzieckiem. Często proszę ją o wskazanie czegoś lub opowiadam jej o obrazku. Zobacz na nasze nagranie wspólnej zabawy :)

Starsze dzieci mogą sobie doskonale radzić z kolorowankami typu pokoloruj wg wzoru.

Zagadki

Uwielbiam rozwiązywać jak i tworzyć zagadki. Jedną z moich ulubionych jest zgadnij kim jestem. Chcesz zerknąć na stworzone przeze mnie zagadki o kolorach? Napisz do mnie wiadomość. Myślę, że doskonale sprawdzą się z przedszkolakami i nieco starszymi dziećmi.

Dodatkowe materiały do czytania i pisania dla dzieci powyżej 6 roku życia

Wrzucę tylko listę pomysłów na aktywności w temacie kolorów dla tej grupy wiekowej

  • Podpisywanie przedmiotów i ich kolorów
  • Dopisywanie brakujących liter w nazwach kolorów
  • Łączenie kolorów wraz z ich nazwami
  • Podpisywanie nazw kolorów pod obrazkami

Chciałbyś otrzymać zestaw kart pracy, który zaprojektowałam do tematyki kolorów? Zaraz dowiesz się jak go dostać całkowicie za darmo :)

Żeby dostać ten zbiór kart wystarczy, że napiszesz do mnie wiadomość email, w której powiesz, z których kart chcesz skorzystać. W odpowiedzi otrzymasz ode mnie link do pobrania i będziesz mógł cieszyć się z zestawu kart o kolorach <3

Pozostańmy w kontakcie! Nie zapomnij kliknąć LUBIĘ TO i OBSERWUJE na moich social media :) Instagram Facebook

Powiązane artykuły:

5 kreatywnych pomysłów na aktywności z tematyki domu na angielskim (materiały)

Temat domu, pomieszczeń i wyposażenia jest niezwykle wdzięczny na lekcjach językowych - można z łatwością przeprowadzić ciekawe zajęcia z…

Słuchanie ze zrozumieniem w klasach 1-3 – Back to School (materiały)

Nowy rok szkolny już rozpoczęty! Przejęci uczniowie pewnie opowiadali o swoich wakacjach korzystając ze słownictwa poznanego jeszcze w czerwcu.