Przeciwieństwa - lekcja języka angielskiego dla klasy 2

Przeciwieństwa, lekcja dla klasy 2, 45min

 

Potrzebne materiały:
  • kopia historyjki,
  • zestaw obrazków do historyjki,
  • kartki z nazwami przeciwieństw,
  • magnesy,
  • tablica,
  • ksero tekstu piosenki dla każdego ucznia,
  • *komputer z połączeniem do internetu,
  • *projektor

*Jeśli ściągniesz piosenkę w domu, możesz użyć swojego telefonu i głośnika bezprzewodowego. Teledysk do piosenki musi być koniecznie pokazany.

  1. Warm-up:

Zagraj w śmieszne głosy

Jeden uczeń stoi tyłem do klasy przy tablicy. Nauczyciel wybiera (bezgłośnie) jednego z pozostałych, który zmienionym głosem wypowiada jakieś słówko poznane w książce. Zgadujący uczeń odwraca się do klasy i próbuje zidentyfikować, czyj to był głos. Ma trzy próby. Może poprosić o powtórzenie tego słowa, jeśli się znów odwróci.

Wybierz maksymalnie 2-3 osoby na tym etapie lekcji.

  1. Historyjka

Zbierz dzieciaki na dywanie. Możesz stać albo siedzieć na ławce, bo będziesz potrzebować miejsca na obrazki do pokazywania. Zacznij opowiadać historię. Podkreślaj przeciwieństwa. Używaj gestów. Pokazuj odpowiednie obrazki.

  1. Ćwiczenia sprawdzające

Spytaj uczniów czy podobała im się historia. Poproś o pokazanie tego kciukiem w górę, w dół albo po środku.
Zachęć uczniów, żeby zastanowili się jaki jest tytuł tej bajki. Zapisuj ich pomysły (przetłumaczone na angielski oczywiście!) na tablicy. Powinni sami wpaść na pomysł przeciwieństw. Jeśli tak by się nie stało, pokaż im obrazek ognia i kostki lodu.

Uczniowie wracają na miejsca.

Po tym jak już wiedzą, że tytuł historyjki to ‘Opposites’ zetrzyj wszystkie inne pomysły i przyczep ogień i lód. Podpisz je.

Wyciągnij z dzieciaków inne przeciwieństwa, które pojawiły się w bajce. Jeśli odgadną, przyczep odpowiednie obrazki na tablicy. Nie podpisuj ich jeszcze.

Kiedy już wszystko wisi na tablicy, wskaż jeden z obrazków i spytaj ‘Is it…?’-‘Czy to jest…?’ Dzieciaki odpowiedzą ‘Yes, it is’, ‘No, it isn’t.’ Samo ‘yes’ czy ‘no’ też wystarczy.

  1. Krótka przerwa

Zagrajcie szybciutko w jakąś grę ruchową. Może być ‘Simon says’, ‘Raz, dwa, trzy baba jaga patrzy’, ‘Udawanie’. Cokolwiek, co pozwoli się dzieciakom rozruszać.

  1. Gra utrwalająca

Zbierz dzieci na dywanie i poproś, żeby usiadły w kole. Rzuć piłkę do jednego z nich i powiedz jedno z nowo poznanych słów. Dziecko powinno odpowiedzieć jego przeciwieństwem i odrzucić ci piłkę. Powtórz to z innymi dziećmi. To powinna być szybka, dynamiczna powtórka materiału poznanego do tej pory.

  1. Podpisywanie

Dzieci wracają na miejsca i siedzą przodem do tablicy. Obrazki przeciwieństw są wciąż widoczne na tablicy. Rozłóż karty wyrazowe na biurku i poproś ochotników, żeby wybrali słowo, znaleźli właściwy obrazek i przyczepili pod nim kartkę. Kiedy wszystko jest już podpisane, przeczytajcie wspólnie napisy. Później każdego rodzaju wariacja czytania w grupie jest mile widziana. (Chłopcy/dziewczyny, rząd pod oknem/rząd pod ścianą, itp.) Wybierz coś zaskakującego, żeby nie zanudzić dzieciaków monotonnym powtarzaniem.

  1. Piosenka o przeciwieństwach

Powiedz dzieciakom, że mogą się teraz znajdować gdziekolwiek im wygodnie, bo czeka ich ważna misja. Za chwilę zobaczą klip i muszą zapamiętać tak dużo nowych przeciwieństw, ile tylko dadzą radę. Ustal, że minimum to są 4 pary, czyli 8 słów. Zmotywuj ich, że to dla nich pestka i z pewnością uda im się zapamiętać więcej.

Puść piosenkę po raz pierwszy. Kiedy się skończy, spisz pomysły dzieciaków na tablicy. Niech poczują się z siebie dumni, bo założę się, że będą mieli o wiele więcej niż wymagane minimum.

Zagraj piosenkę drugi raz. Spytaj, czy chcą uzupełnić listę. Jeśli nie, rozdaj im tekst piosenki i zachęć do próby zaśpiewania.

  1. Podsumowanie

Podczas piosenki zetrzyj tablicę i usuń obrazki i podpisy. Poproś, żeby dzieci schowały/odwróciły wszystko co od ciebie dziś dostali. Zagracie w grę klasa kontra nauczyciel. Narysuj tabelkę na tablicy. Mów po jednym ze słów z par przeciwieństw. Jeśli dzieciaki podadzą pasujące do pary słowom zdobywają jeden punkt/kropkę/kreskę/gwiazdkę/cokolwiek. Natomiast, jeśli pomylą się albo nie znają odpowiedzi, ty zdobywasz punkt.

Wszystko, co będzie ci potrzebne:

  1. kopia historyjki The Opposites
  2. zestaw obrazków do bajki Pictures
  3. karty wyrazowe word cards_opposites
  4. tekst piosenki The opposites song

Powiązane artykuły:

Noworoczne lekcje angielskiego – pomysły

Nowy Rok zazwyczaj oznacza, że ludzie rozpoczynają coś nowego. Ile razy słyszałeś o postanowieniach noworocznych? Czy próbowałeś kiedyś określić…

Motyw Święta Dziękczynienia na twoich lekcjach angielskiego – zbiór pomysłów

Zacznijmy od początku Dzień dziękczynienia to święto obchodzone na pamiątkę pierwszych dożynek w kolonii w Plymouth. Ten dzień ważny…

Jedzenie - projekt klasy pierwszej

Jak ciekawie podejść do tematu preferencji i jedzenia? Zróbmy projekt! Najlepszym sposobem na nauczenie czegokolwiek jest spersonalizowanie treści i…