Zimowe wierszyki dla dzieci

Wreszcie rozpoczął się grudzień! A w raz z nim oczekiwanie na zimowe szaleństwa - lepienie bałwana, bitwę na śnieżki, budowanie igloo… ❄️

Często jednak na porządne opady śniegu trzeba poczekać jakoś do… stycznia czy lutego 🤷‍♀️To wcale nie oznacza, że z zimowymi wierszykami również trzeba AŻ tyle czekać!

Zapraszam do zerknięcia na listę zimowych wierszyków w języku angielskim.

1. Mittens

Jakiś czas temu natknęłam się na rękawiczkową rymowankę z bloga Rainbows within reach i od razu byłam przekonana, że nada się ona idealnie dla najmłodszych uczniów. Niezbyt wymagający tekst, obecność kolorów i możliwość wykorzystania gadżetów sprawiły, że postanowiłam włączyć ten wierszyk do swoich zimowych aktywności. Wydrukowałam szablon rękawiczek jednopalczastych (mittens - rękawiczki jednopalczaste, gloves - rękawiczki pięciopalczaste) z Get Creative!, szybko je pokolorowałam i przykleiłam je na kolorowe patyczki z Flying Tiger.

Zobacz efekt na nagraniu poniżej.

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • przypomnijcie sobie kolory
 • ukrywajcie rękawice i szukajcie ich wspólnie, np. Red mitten is behind the sofa, can you find it?
 • zmieńcie rękawiczki na skarpetki 🧦

2. My Snowman by Scholastic

My Snowman by Scholastic

Uroczy bałwankowy wierszyk, który sprawdzi się zarówno z pierwszakami jak i trzecioklasistami! Zachęca do utrwalania umiejętności czytania globalnego (global reading) oraz do odegrania go wspólnie w klasie.

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • odegrajcie jego treść, czyli ulepcie bałwana ⛄
 • poszukajcie rymów w wierszyku: head - red
 • pokombinujcie z rymami i znajdźcie ich więcej: head - red - shed - bread

3. A Winter Parcel by Linda Hammond

A Winter Parcel by Linda Hammond

Ten przezabawny wierszyk od razu zdobył moje serce! Jest idealny, żeby go odegrać. Jest on ciut bardziej wymagający niż dwa poprzednie, jednak uważam, że drugo czy trzecioklasiści dadzą radę się go nauczyć.

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • przypomnijcie sobie nazwy części garderoby 👖👗🎩👢
 • odegrajcie wiersz z wykorzystaniem gadżetów:
  - realia: ciepła czapka, szalik, płaszcz, zimowe buty, rękawiczki (pięciopalczaste!) - czyli właściwie przyjdź na lekcje bez pozostawiania ubrań w szatni 😉
  - karty obrazkowe: parcel, rain, sleet, tiger, giraffe
 • pogadajcie o pogodzie ⛅❄️☔

4. Snowball by Shel Silverstein

Snowball by Shel Silverstein

Krótki zabawny wierszyk o śnieżce doskonale sprawdzi się z najmłodszymi uczniami. Pomimo tego, że tekst nie należy do najprostszych, przy odpowiedniej prezentacji z użyciem mnóstwa gestów uczniowie powinni spokojnie zrozumieć jego treść.

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • spróbujcie odtworzyć treść - polecam zrobić śnieżkę z papieru, bo odwijając ją możemy zademonstrować melting
 • pogadajcie o pets - czy to mogą być tylko zwierzęta? a może czymś jeszcze można się zaopiekować?

5. Winter, Winter by Nicolette Lennert

Winter, Winter by Nicolette Lennert

Uroczy wierszyk napisany przez Nicolette Lennert to tylko jeden z 10 jej autorskich wierszy dostępnych na stronie The Classroom Creative. Krótkie, przyjemne kreacje opatrzone prostymi rysunkami sprawdzą się już od pierwszej klasy.

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • dopiszcie kolejną zwrotkę (propozycja dla 3kl)
 • wykonajcie dodatkowe ilustracje lub stwórzcie komiks na podstawie tego wiersza
 • wydrukuj wiersz i potnij go na pojedyncze zdania, poproś uczniów by z pamięci/ze słuchu ułożyli go w odpowiedniej kolejności (pomysł z bloga The Classroom Creative)

6. 5 Little Snowmen by Jennifer Lockner

5 Little Snowmen by Jennifer Lockner

Kolejny bałwankowy wierszyk, dzięki któremu możemy przybliżyć nie tylko nowe słownictwo, ale również wspieramy umiejętności matematyczne 📏. Taka konwencja odliczania jest dość popularna w piosenkach i rymowankach dla najmłodszych. (Znasz 5 Little Speckled Frogs?)

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • podziel klasę na grupy po 5 osób i zachęć by przygotowały się do odgrywania roli bałwanków podczas gdy reszta grupy będzie mówić/powtarzać za nauczycielem wierszyk (nie będą potrzebne dodatkowe gadżety jak pine, sun, door, cap, mittens - można to wszystko pokazać gestami 😉)
 • narysuj bałwanki na tablicy (każdy bałwanek ma np. szalik w innym kolorze) - spróbujcie zadawać zagadki, np. I am wearing a yellow scarf, who am I? You are snowman number 3.
  Możecie również liczyć bałwanki, dodawać je, zrobić picture dictation.

7. I'm A Little Snowman by Super Simple Songs

I'm A Little Snowman by Super Simple Songs

Każdy, kto kiedykolwiek uczył małe dzieciaczki wie, że Super Simple Songs są niezastąpione! Wpadające w ucho melodie i proste teksty, które uczniowie łapią w mig - to zdecydowanie domena SSS.

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • oczywiście nauczyć dzieciaczki pokazywać i opowiadać ten wierszyk (może sprawdzi się podczas świąteczno-zimowych przedstawień?)
 • przynieś różnokolorowe guziki, szalik, czapkę i spróbujcie wspólnie stworzyć kartonowego bałwanka ⛄
  Jeśli masz więcej czasu i możliwości poproś uczniów o przyniesienie 2-3 kulek styropianowych, brokatu, cekinów, kawałków kolorowych materiałów, plasteliny. (przygotuj również klej na gorąco)
  Możecie stworzyć swoje bałwanki podczas powtarzania wierszyka i śpiewania świąteczno-zimowych piosenek.

8. Snowflake rhymes by CrazyAboutMyBabybah.com

Snowflake rhymes by CrazyAboutMyBabybah.com

Ostatnim zimowym wierszykiem, który przedstawię w tym zestawieniu jest Snowflake Rhyme, który znalazłam tu. Pojawia się w nim również motyw odliczania, ale końcówka jest dość zaskakująca 🌞

Jak możesz wykorzystać ten wierszyk?

 • autorka bloga Art Crafts and Family, na którym znalazłam wierszyk podrzuciła świetny pomysł na zilustrowanie wierszyka przy pomocy filcowych wycinanek - nie mając filcu możemy również z powodzeniem wykorzystać kolorowy papier 🙂
 • pogadajmy o pogodzie i podstawowych prawach fizyki If the sun shines, snowflakes melt. (0 conditional)

Na razie to tyle! Chociaż zimowych wierszyków jest naprawdę mnóstwo, sądzę, że to zestawienie to dobry początek zimowych lekcji 💙❄️

Chcesz więcej wierszyków? Zobacz moją kolekcję zapisanych pinów tutaj.

Kto dotarł do końca? Bałwankowe wierszyki zdominowały moją listę, więc podrzucam darmową kartę pracy Let's build a Snowman.
Miłego korzystania! 

Powiązane artykuły:

Zestawienie stron z grami online dla dzieci do nauki języka angielskiego

Nastał dość niepokojący czas - pandemia coronavirusa to nie przelewki. Szkoły są zamknięte, ale to nie powód, żeby zawiesić…

Świąteczne piosenki dla dzieci

Melodie świątecznych piosenek towarzyszą nam od początku grudnia. Natykamy się na nie w sklepach, centrach handlowych, radio. Często też…

Książki dla dzieci o tematyce Świąt Bożego Narodzenia

Święta są tuż, tuż! Pierwszy tydzień grudnia to doskonały czas na rozpoczęcie wplatania bożonarodzeniowych ćwiczeń na lekcjach angielskiego. Doskonale…