Zestawienie stron z grami online dla dzieci do nauki języka angielskiego

TIK w praktyce

Nastał dość niepokojący czas - pandemia coronavirusa to nie przelewki. Szkoły są zamknięte, ale to nie powód, żeby zawiesić edukację. Obecna sytuacja pozwala wreszcie na rozwinięcie skrzydeł nauczycieli i wdrożenie TIKu oraz rozpoczęcie przygody z uczeniem online.

Chciałam już wcześniej zebrać wszystkie strony, z których korzystam podczas zajęć z dziećmi (5-10l) i uczniami starszymi. Dziś skupię się na stronach internetowych z darmowymi grami pozwalającymi na utrwalanie słownictwa oraz struktur gramatycznych.

Zapraszam do lektury oraz podzielenia się w komentarzach innymi stronami, których być może nie znam, a też są wartościowe :)

Learn English - Online ESL Games

To dość prosta w obsłudze strona, na której są 4 główne kategorie: Słownictwo, Zwroty, Literowanie, Odgadywanie na podstawie opisów. Każda z gier ma na początku ekran, na którym można zobaczyć wszystkie zagadnienia tematyczne i wybrać odpowiedni.

Po najechaniu kursorem na obrazek, wyświetli się szczegółowa informacja o tym, co znajduję się w danej kategorii. Warto zerknąć jaki zakres słownictwa będzie w danej grze. Co więcej, klikając na folder OPEN można stworzyć swój zasób słów do gry.

Gry z kategorii VOCAB

To proste łączenie wyrazu z obrazkiem. Na górze strony wyświetli się wyraz, a w międzyczasie lektor wypowie jego nazwę. Można powtórzyć słowo wielokrotnie klikając w ikonkę głośnika (czarnego w białym kółeczku, bo ten drugi to całkowite wyłączenie głosu ;))
Jeśli klikniesz na błędny obrazek, znikną dwa obrazki, żeby trochę ułatwić zadanie.

Gry z kategorii PHRASES

Są już bardziej skomplikowane, gdyż zawierają różne czasy gramatyczne i struktury. Oczywiście młodsze dzieci mogą korzystać z kategorii z samymi czasownikami lub zdecydować się na coś bardziej wymagającego.

W grze uczniowie mają za zadanie zbudować zdania z dostępnych słów i zwrotów. Muszą być one prawdziwe względem rysunku na górze strony. Gra jest na czas, im dłużej uczeń się zastanawia tym mniej punktów może zdobyć z każdy wyraz.

Gry z kategorii SPELLING

Są grami dla uczniów sprawnie posługujących się myszką komputerową i bardzo spostrzegawczych. Po wybraniu kategorii uczeń zobaczy obrazek ze słowem, usłyszy je i musi szybko kliknąć odpowiednie litery, które utworzą słowa. Czas na jedno słowo to 10 sekund. Z upływem każdej sekundy znikają litery do wyboru (i oczywiście zmniejsza się ilość punktów do zdobycia).
*Dla ułatwienia powiem, że można słowa wpisywać przy użyciu klawiatury - może dla niektórych to będzie łatwiejsza opcja.

Gry DESCRIBER

Są to definicje lub wskazówki/zagadki, dzięki którym można odgadnąć o jakie słowo chodzi i kliknąć w odpowiedni obrazek. Uczniowie muszą być w stanie przeczytać nieskomplikowane zdania (lub mieć kogoś pod ręką, kto im je przeczyta). Ten tryb gry nie jest na czas, także nie trzeba się śpieszyć :)
Co więcej, tutaj są dostępne koła ratunkowe. Pół na pół. Wymieszanie pól.
*Ciekawostka: jak wykorzystasz koła ratunkowe, a udzielisz poprawnej odpowiedzi to koła się odnawiają! :)

Opisałam przykładowe gry, które są dostępne na stronie Learn English - Online ESL games. Więcej gier i inne tryby są dostępne w zakładce GAMES.

ESL Games +

Bardzo kolorowa strona z mnóstwem gier dla dzieci zaprojektowana przez chińskiego nauczyciela języka angielskiego Kisito Futonge. Kisito wraz ze swoim zespołem ma na swoim koncie jeszcze mnóstwo innych edukacyjnych witryn. Chcesz dowiedzieć się jakich? Kliknij tutaj.

Strona ma dużo kategorii do wyboru. Poza grami online jest jeszcze dostępna zakładka z materiałami do druku oraz z filmami. Wszystko jest opisane i łatwe do znalezienia dla poszczególnych grup wiekowych od dzieci żłobkowych do klasy 3. Pokrótce postaram się pokazać zasoby tej witryny.

Zamiast pokazywać wszystkie funkcje i gry z tej strony, postanowiłam pokazać kilka gier, które doskonale mi się sprawdzają z moimi uczniami.
(myślę, że nikomu by się nie chciało aż tyle czytać!)

Classroom games

W zakładce Classroom games znajdziesz mnóstwo gier grupowych. Możesz podzielić klasę na 2,3 a nawet 4 grupy i wybrać jedną z dostępnych zabaw.
Do wyboru masz:
Jeopardy - grę, (która kojarzy mi się z teleturniejem) w której wybierasz kartę z ilością punktów do zdobycia i odpowiadasz na wylosowane pytanie.
Spin a wheel games - coś podobnego do koła fortuny.
Oraz gry typu Milionerzy, katapulty, wyścigi, itp.

Często korzystam z takiej gry z stylu teleturnieju na zajęciach z dużymi klasami. Najczęściej dzielę grupę powyżej 20 osób na chłopców i dziewczynki. Chyba, że akurat dzieciaki mają inny pomysł na podział. Zaraz pokaże przykładową grę, która często u nas gościła w klasie.

Grę wyświetlam na rzutniku. Ochotnik z drużyny podchodzi do komputera klasowego, aby zakręcić kołem/wybrać kartę/zaznaczyć poprawną odpowiedź. Czasem umawiamy się, że tylko ja klikam, a klasa podaje odpowiedzi.

Zaczynamy od nazwy drużyn i oczywiście wyboru awatara. A uwierzcie mi, że czasem ciężko się zdecydować na którąś postać, bo jest aż 52 bohaterów!

Jak już tak ważne decyzje zostały poczynione, czas na poznanie kategorii, które będą w tej grze. Całe szczęście autor gry przewidział, że dzieciaki mogą się kłócić, o to, kto powinien zacząć itd. Wirtualna moneta została rzucona i już wiadomo kto rozpocznie.

Kiedy już drużyny zdążyły się naradzić, rozpoczynamy grę. To już kwestia do ustalenia z grupą, w jaki sposób mają odpowiadać - u mnie zazwyczaj zgłasza się lider, który po naradzie z drużyną udziela odpowiedzi. Trzeba spróbować różnych wariantów, bo nie z każdą grupą wszystko zadziała.
Pytania i odpowiedzi pojawią się na ekranie i warto chociaż chwilę poświęcić na zapoznanie się z nimi. Obrałam taktykę, że dopiero gdy minie 5-10sek (w zależności od grupy) będę przyjmować odpowiedź. Działa!

Zazwyczaj liczę na to, że rozgrywka zakończy się remisem, choć nie zawsze tak bywa. Warto zawsze podkreślić, że liczy się dobra zabawa, a nie wynik końcowy. Cała klasa biorąca udział w takiej grze to nie lada wyzwanie jeśli chodzi o zachowanie dyscypliny. Możesz na koniec gry powiedzieć i pochwalić osoby, które zachowywały się fair wobec swojej jak i przeciwnej drużyny. To zawsze motywuje.

Crocodile and pirate board games

Kolejną grą, która się nieźle sprawdza w dużych grupach jest gra planszowa online. Tutaj trzeba się trochę bardziej nagłowić jak podzielić uczniów, bo jest tylko 1 gracz. Dlatego dobrze jest losować lub wybierać samodzielnie osoby, np na zmianę raz chłopca raz dziewczynkę. Tutaj uczniowie nie będą rywalizowali przeciwko sobie, ale będą stawiać czoła licznym pułapkom ukrytym na planszy.
*Na samym początku wspomnij, że to jest tylko gra i może się ona różnie skończyć. Dzięki temu unikniesz rozemocjonowanych komentarzy czy pretensji, że tuż przed ostatnim polem, musieli wrócić na start.

Pytania nie są na czas, także gracze mają czas na zastanowienie się. Ogólnie jest to bardzo angażująca gra, która dostarcza mnóstwa emocji ;) Co więcej, można wydrukować planszę i samemu wymyślać pytania z dowolnej dziedziny.

Tematyka gier oraz inne ćwiczenia na ESL games plus

Pokazane przeze mnie przykłady gier nie należą do zbyt skomplikowanych. Zakres materiału jest dostosowany do grupy wiekowej. Na stronie znajdziesz materiały wideo dedykowane przedszkolakom oraz uczniom klas młodszych.

Ta witryna, chociaż polecana do uczenia maluchów zawiera również sporo materiałów dla zaawansowanych uczniów języka angielskiego. Znajdziesz tu zadania z czytania od poziomu A2-C1 czy zadania z idiomami. Te ćwiczenia mogą się przydać do testów takich jak IELTS, TOEFL czy SAT.
Wystarczy pogrzebać trochę więcej na stronie i odkryć wszystko, co ma do zaoferowania.

MES - games

Na stronie znajdziesz sporo rozdziałów tematycznych, w których znajdują gry zręcznościowe, pamięciowe i wiele innych. Wszystko po to, żeby lepiej utrwalić poznane słownictwo i struktury gramatyczne. Strona jest ciągle doskonalona, także z pewnością zakres gier będzie się zwiększał.

Klikając na wybrany temat znajdziesz zestaw aktywności z zakresu: LEARN & REVIEW do powtórzenia, SPELLING, VOCABULARY, GRAMMAR i QUESTIONS.
Ciekawe jest to, że na stronie Mes-games pod każdym z tematów jest krótki opis jak go przeprowadzić oraz linki do zewnętrznych stron, na których znajdują się karty pracy lub słuchanki z danego zakresu tematycznego.

Warto zacząć od przypomnienia słownictwa. Pamiętajmy, że słownictwo z danego tematu może nieco odbiegać od tego, które aktualnie omawiacie w podręcznikach szkolnych.
Po zapoznaniu się ze słownictwem czas brać się za granie.
*Podczas grania uczniowie zdobywają punkty, które się sumują i gracze mogą odblokować odznaki. Z perspektywy uczenia to nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Ważne, żeby jakoś trafić do dzieci i zachęcić je do grania ;)

Gry z kategorii VOCABULARY

Każda z gier ma kilka poziomów trudności. Można wybrać poziom z bardzo ograniczonym czasem na wykonanie polecenia lub wziąć na luz i mieć go trochę więcej. Poza tym, istnieje opcja samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób będzie wyglądała gra.
Gracz może (w zależności od zaawansowania) wybrać, że chce słyszeć nazwę i połączyć ją z obrazkiem. Słyszeć nazwę i połączyć ze słowem lub samodzielnie przeczytać słowo i połączyć je z obrazkiem. Bardzo mi się podoba taka różnorodność!

Wybrałam grę TIME CLICK, żeby wam pokazać jak wygląda jej przebieg. Zdecydowałam się na napisy i słyszałam lektora mówiącego mi, co mam kliknąć. Podczas rundy punkty nie są widoczne - dobrze, bo nie rozpraszają! Po kliknięciu na właściwe pole usłyszysz dźwięk i kolejne polecenie. Jeśli klikniesz źle, tracisz czas (kilka sekund jest doliczane, więc czasu jest coraz mniej). Po zakończeniu rundy widzisz ilość zdobytych punktów. Masz również możliwość ponownego zagrania w tym samym trybie, bądź powrót do ekranu, na którym możesz zmienić poziom.

Gry z kategorii SPELLING

Polecałabym te gry dla dzieci od klasy 2. Tutaj trzeba wykazać się znajomością angielskiego w czytaniu i pisaniu, a dzieci dopiero doskonalą swoje umiejętności w języku ojczystym. Oczywiście, jak najbardziej zachęcam do spróbowania.

Pokażę Wam grę MISSLE DEFENCE. Nie każdemu ona przypadnie do gustu, bo celem gry jest detonacja pocisku lecącego w stronę ziemi. Trzeba wybrać rakietę z poprawną odpowiedzią, a następnie we właściwym momencie zdążyć kliknąć czerwony guzik detonujący pocisk.

Gry z kategorii QUESTIONS

Ten zestaw gier jest dedykowany uczniom, których listening skills są na całkiem niezłym poziomie.
Już śpieszę z wyjaśnieniem!

Trzy gry do wyboru polegają na tym, że lektor zdaje pytanie, a uczeń ma do wyboru obrazek lub symbol odpowiedzi. Jednak, każda z tych gier zupełnie różni się przebiegiem.
W SLAP HAND chodzi o prędkość udzielenia odpowiedzi. Z mojego punktu widzenia, uczniowie będą klikać szybko w co popadnie. Ta gra to nie jest mój faworyt...
TREASURE CHEST za to, wydaje mi się być najprzyjemniejszą opcją.

Sprawdź i przekonaj się, która z gier przypadnie najbardziej do gustu tobie i twoim uczniom.

Więcej na temat strony MES-games.com znajdziesz oczywiście klikając w nią i samodzielnie eksplorując jej zawartość ;)

Powiązane artykuły:

Dyniowe zabawy online

Jesień w pełni, zbliża się Halloween... to chyba czas rozpocząć dyniowe zabawy na zajęciach z dziećmi! Nie obchodzę Halloween,…

TiKowe inspiracje - jak zrobić grę memory online?

Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i…

Książki dla dzieci o tematyce Świąt Bożego Narodzenia

Święta są tuż, tuż! Pierwszy tydzień grudnia to doskonały czas na rozpoczęcie wplatania bożonarodzeniowych ćwiczeń na lekcjach angielskiego. Doskonale…