TiKowe inspiracje - jak zrobić grę memory online?

Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

W roku szkolnym 2022/2023 jest to jedna z wytycznych podczas realizacji polityki oświatowej. Lubię grzebać w internecie i wyszukiwać nowych stron, które pomagają mi w prowadzeniu zajęć z dziećmi oraz przygotowywaniu materiałów edukacyjnych. Sprawdź moje ulubione strony z grami online dla dzieci do nauki języka angielskiego.

Zapraszam dzisiaj do poznania kilku miejsc w sieci, które pomogą stworzyć ci własne karty do gry memo (memory).

W tym artykule...


Wordwall

Wordwall to było pierwsze miejsce z grami do tworzenia, które poznałam kilka lat temu. Obecnie sądze, że nie jest to jakąś super nowością, ale uważam, że powinno znaleźć się w tym zestawieniu.

Platforma jest bardzo łatwa w obsłudze, więc stworzenie swojej gry memo nie powinno zająć zbyt wiele czasu.

Wpisujesz tytuł swojego zadania. Wklejasz grafikę jako odpowiedź (answer).
Jako wskazówkę (clue) też możesz dodać grafikę. I... gotowe! 👍
Możesz mieć min. 3 max. 20 pozycji.

Sprawdź moje memo o cechach charakterystycznych różnych grup zwierząt dla 3kl.

Minusem Wordwall jest to, że zakładając bezpłatne konto można stworzyć jedynie 5 ćwiczeń. Oczywiście można dowoli przekopywać zakładkę Community, w której można znaleźć gry stworzone przez innych użytkowników.


Educaplay

Educaplay to ciekawa platforma z mnóstwem rodzajów ćwiczeń online. Wystarczy założyć darmowe konto i oddać się tworzeniu ciekawych zadań.

Stworzyłam proste memo na Europejski Dzień Języków.
Co najbardziej mnie urzekło w tym narzędziu, to możliwość nagrywania i tworzenia dźwiękowego memo. Dla uczniów z przedszkola, zerówki czy pierwszej klasy jest to nieoceniona pomoc! Łączą obrazek z jego nazwą, którą usłyszeli. Można samodzielnie się nagrywać lub załączyć plik .mp3. Ja skorzystałam z drugiej opcji. Użyłam narzędzia, które zamienia tekst w mowę, pobrałam .mp3 i wkleiłam do swojego memo.

Sprawdź memo - połącz kontur państwa europejskiego z jego nazwą.


Puzzel.org

Kolejną interesującą stroną jest Puzzel.org - co ciekawe stronę można obsługiwać również w języku polskim.
Minusem jest to, że trudno dobrać rozmiar grafiki do kart memory. Próbowałam stworzyć obrazkowe memory dobre kilka minut, ale się poddałam - wybrałam opcję tekstową. Strona umożliwia robieie memo z audio, ale jest to dodatkowo płatna opcja.

Sprawdź memo - zimowe słownictwo


Interacty

Właśnie odkryłam CUDOWNĄ stronę! Sądzę, że Interacty.me to bardzo ciekawa alternatywa dla Wordwall.

Wystarczy założyć darmowe konto i cieszyć się mnóstwem szablonów i materiałów gotowych do użycia w klasie. Darmowe konto pozwala stworzyć 50 projektów, a miesięczna ilość wyświetleń nie może przekroczyć 100. Mówiąc szczerze nie wiem co się stanie jak ta liczba będzie większa - okaże się i pewnie zaktualizuję wtedy wpis 😉

Tworzenie memo w tej witrynie jest bardziej zaawansowane niż w poprzednich - strona przypomina mi trochę genial.ly. Wybrałam najprostszy szablon i wybrałam zdjęcia ze biblioteki Unsplash dostępnej na platformie. Jest również dostępna opcja tworzenia memory z dźwiękiem. Co ciekawe, można zmieniać kolory kart z wyrazami 🌈
Niby to nie jest jakaś bardzo zaawansowana opcja, ale to fajna personalizacja gry.
Można rozbudować memory dodając informacje zwrotne po każdym znalezieniu pary oraz ekran końcowy gry. Jest też możliwość tworzenia dodatkowych poziomów gry

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej strony!

Sprawdź memo - Mój dom, Hello Explorer 2, Unit 2


 

Zajrzyj do mojej klasy, czyli memory online na lekcji!

W moich klasach (uczę klasy 0-3 w państwowej szkole podstawowej) często szukam sposobów na urozmaicenie lekcji bez zbędnych przygotowań. W mojej obecnej książce jest komponent z grami dla uczniów, głównie memory.

Na początku pomyślałam, że to słabe... ale dałam temu drugą szansę i udało się! Uważam, że skutecznie i ciekawie wykorzystujemy memory na lekcji. Uczniowie mają za zadanie używać prostych komend: UP, DOWN, LEFT, RIGHT, THIS ONEa ja poruszam kursorem i klikam wybrane przez nich pola.

Obejrzyj moje nagranie z lekcji i przekonaj się sam jak to wygląda w mojej klasie 😁


Lubisz memory? Korzystasz z tej gry w swojej klasie? A może uważasz je za nudy? Daj znać, chętnie poznam Twoją opinię! ❤

Powiązane artykuły:

Świąteczne inspiracje online i offline

Szykują się znów zdalne…więc czas zebrać pomysły na zajęcia, które będą atrakcyjne dla dzieciaków zarówno podczas siedzenia w klasie…

Wielkanocne inspiracje online i offline

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy z pewnością wasze zajęcia zaczynają być wypełnione uroczymi fluffy chicks, kolorowymi…