The School Trip – książka z serii The Schoolies

Tak jak obiecałam w artykule przedstawiającym serię Schoolies chciałam opowiedzieć o każdej z książek i dać kilka pomysłów na wykorzystanie jej.


Pierwsza strona 'The School Trip' Ellen Crimi-Trent and Roger Priddy

The School Trip

Krótko mówiąc, poznajemy uwielbiającą przyrodę Kitty, która zgubiła się podczas wycieczki szkolnej. Czy taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w rzeczywistości? No jasne, to całkiem realne. Dzieciaki zazwyczaj łatwo się rozpraszają i nie zwracają uwagi na dorosłych, więc zgubienie się może być tego konsekwencją.


Przykładowa strona z 'The School Trip'

Przygoda Kitty nasuwa kilka ważnych pytań, które mogą być łatwo poruszone podczas lekcji z uczniami lub w zaciszu domowym z własnymi dzieciaczkami.

Jeśli jesteś rodzicem, który czyta książki po angielsku ze swoim potomstwem, możesz wykorzystać tą książkę i skupić się na sposobach radzenia sobie w przypadku zgubienia się. Jak dziecko powinno się zachować, jeśli straci rodzica lub nauczyciela z oczu? Przypomnijcie sobie dane personalne, które junior musi znać i podać policjantowi lub innej dorosłej osobie, do której zwraca się o pomoc. Może przyda ci się poniższa karta pracy, aby trochę poćwiczyć te informacje? (możesz pobrać ją korzystając z linku na końcu artykułu)

Jeśli jesteś nauczycielem i omawiasz tę książkę ze swoimi uczniami, fajnym pomysłem byłoby powtórzenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wycieczek szkolnych. Jeśli nie macie takiego zbioru to możecie je napisać wspólnie po przeczytaniu lektury.


Obrazek pobrany z bloga Tricia Goyer

Tutaj możesz znaleźć garść gotowych pomysłów.

Bądź uważny!

Kolejnym wartym poruszenia tematem jest zwracanie uwagi na otoczenie. Tu już nie ma znaczenia czy będziesz rozmawiać na ten temat jako rodzic czy nauczyciel. Każdy doskonale wie, że dzieci nie są w stanie skupić uwagi na zbyt długo. Na szczęście, nasza historyjka uwydatnia potrzebę pozostania skupionym na istotnych sprawach, bez względu na różne czynniki rozpraszające.

Nie będę się tutaj rozpisywać o tym, dlaczego warto zagaić ten temat. To dość oczywiste. Szczególnie w aspekcie nauczyciela, próbującego utrzymać na sobie uwagę dzieci 😉

Co więcej, historia Schoolies ma sporo przykładów kompetencji społecznych takich jak pomaganie innym, bycie przyjacielskim czy współpraca w grupie. Mnóstwo punktów do zahaczenia przy omawianiu książki.

Śmieszne odznaki

Jednym z pomysłów, który od razu po lekturze zrodził się w mojej głowie, jest dawanie odznak. Tutaj można by było nagrodzić Larry'ego za podzielenie się mapą czy Chip'a za bystre oko. Czy to nie wydaje się śmieszne i niepotrzebne? Ależ skąd! Już widzę te radośnie robiące i wręczające sobie nawzajem odznaki dzieciaki. Taka lekcja, podczas której dzieci muszą dostrzec pozytywne zachowania rówieśników i je nagradzać zdecydowanie pozwala wzmocnić więź w grupie. Pomysły na odznaki znajdziesz tutaj. A jeśli nie odznaki, to przypomnij sobie inne formy motywowania i pozytywnego wzmacniania uczniów opisane w moim artykule.

Na dokładkę podrzucam link do generatora odznak 😊

Zapraszam na wspólne czytanie

Czytanie od najmłodszych lat (a nawet i miesięcy) z pewnością przyniesie wiele korzyści. Wspólnie z córką sporo czasu spędzamy czytając książki w języku angielskim.
Dołącz się do nas :)

I jak? Koniecznie daj znać czy ci się podobało i szykuj się na więcej książek (nie tylko z serii the Schoolies)

Tutaj możesz pobrać karty pracy

Powiązane artykuły:

Słuchanie ze zrozumieniem w klasach 1-3 – Back to School (materiały)

Nowy rok szkolny już rozpoczęty! Przejęci uczniowie pewnie opowiadali o swoich wakacjach korzystając ze słownictwa poznanego jeszcze w czerwcu.

"The Schoolies"

Jako nauczycielka wiem, że nie jestem w stanie po prostu iść na zakupy i kupić tylko te produkty, po…