Świąteczne zadania z czytania i pisania

Świąteczny czas skutecznie rozprasza wszystkich dookoła. Skupienie się na zwykłych szkolnych zadaniach to dla uczniów niezłe wyzwanie. A gdybyśmy trochę ich zadania 'przyozdobili' w motyw świąteczny? Powinno im się spodobać.

Zerknij na moje propozycje zadań z czytania i pisania z bożonarodzeniową nutką
Napisz do mnie w sprawie darmowych kart pracy do pobrania, o których przeczytasz w tym artykule :)

Łączenie liter - odpowiednie dla uczniów w wieku 4-6 lat

Wydrukuj trzy karty pracy, na których ukryte są świąteczne słowa. Dzieciaki muszą poprawić linie.
Połączone linie stworzą słowa. Spróbuje je wspólnie rozszyfrować, a następnie zakreślić obrazek, który przedstawia to słowo.
Łatwe?
No jasne! Ale uwierz mi, dzieciaki będą miały niezłą zabawę :)

Dopasowywanie kart obrazkowych do wyrazów - odpowiednie dla uczniów w wieku 6-9 lat

To zadanie może być zrobione zarówno w małych grupkach, jak i z całą klasą. Parom lub grupom wystarczą małe kopie kart z obrazkami i wyrazami. Jeśli jednak chcesz, żeby klasa lub duża grupa robiła to zadanie wspólnie przyda ci się format A4.
Z licznej grupy, poproś ochotnika, żeby wylosował kartę spośród pliku odwróconych fiszek. Niezależnie czy znajduje się na niej słowo czy obrazek, uczeń przykleja ją do tablicy. Kolejny ochotnik wykonuje te same czynności. Celem zadania jest odnaleźć pary i je połączyć, tworząc w ten sposób mini słowniczek obrazkowy na tablicy. (Oczywiście za każdym razem, jak uczeń losuje słowo to należy je przeczytać: wspólnie z klasą, sam uczeń, sam nauczyciel - to zależy od wieku i poziomu zaawansowania grupy).
Jeśli dzieciaki mają zeszyty przedmiotowe, możesz poprosić, żeby przepisały i przerysowały mini słowniczek do swoich zeszytów.
Natomiast, dla osób, które wolą bardziej ruchowe zajęcia - koniecznie wypróbujcie schowanie kart wyrazowych w różnych miejscach sali. Nauczyciel lub jeden z uczniów mówi słowo, a reszta musi przeczytać, odnaleźć i dotknąć kartę. Będzie mnóstwo hałasu, biegania i zabawy! 👍

Chcę się z wami podzielić dwoma zestawami flashcards. Jeden, typowo świąteczny, a drugi z zabawkami, więc też da się go podciągnąć pod kategorię świąteczną 😉

List do Świętego Mikołaja – odpowiednie dla uczniów w wieku 7-10 lat

Nie przejmując się czy twoje dzieciaki były w tym roku grzeczne czy nie, mają za zadanie uzupełnić list Emily i Jack'a do świętego Mikołaja.
Możesz wypisać na tablicy brakujące słowa i uczniowie wtedy będą mieli tylko je dopasować w odpowiednie luki i przepisać. Natomiast, jeśli masz bardziej zaawansowaną grupę daj im szansę i niech się trochę pogłowią nad tymi lukami. To zależy tylko od ciebie jak przeprowadzisz to zadanie - znasz przecież swoich uczniów najlepiej!
Jako kontynuację tego zadania zaproponuj uczniom napisanie swojego listu. W materiale do pobrania znajdziesz list oraz przykładowy szablon, na którym możecie stworzyć listy.

Moje świąteczne opowiadanie – odpowiednie dla uczniów w wieku od 9 lat i starszych

Przed tobą jest początek opowiadania o zimowym wieczorze...a co dalej się stanie? Wszystko zależy od pomysłowości twoich uczniów. To typowe zadanie na kreatywne pisanie, chociaż już zawęziłam trochę scenerię i bohaterów, ale dzieciaki i tak mogą nieźle 'popłynąć' z pisaniem, jeśli będą chciały. Doskonale sprawdzi się z uczniami, którzy mają już dość bogaty zasób słownictwa, znają podstawowe struktury gramatyczne i czas przeszły.
Ale!
Robiąc to zadanie wspólnie z dziećmi, możesz z łatwością poszerzyć zakres ich wiedzy w danym obszarze (np. gramatyce) i będą w stanie wykonać ćwiczenie powyżej ich poziomu. Oczywiście wsparcie (z angielska 'scaffolding') jest tu niezbędny.
Zbierz od dzieciaków wszystkie pomysły na zakończenie opowiadania. Przetłumacz lub naprowadź na potrzebne im słownictwo, poszukajcie synonimów, po dorzucajcie kilka przymiotników, a na koniec pomóż im z czasownikami w czasie przeszłym.
I gotowe!


Ten artykuł został napisany w związku z blogerską akcją EduWeek #5 - bożonarodzeniowe i zimowe świeżynki. Poniżej znajdziesz listę wszystkich blogów biorących udział w tej edycji. Zachęcam do odwiedzenia poniższych blogów i podzielenia się świąteczną radością komentując i udostępniając ich posty.
Merry Xmas to You All! 💙

Angielskizawodowo Facebook fanpage

Blog Akademia Lektora  Facebook fanpage

Creativity killed the class Facebook fanpage

English Freak  Facebook fanpage

Englishake - blog o języku angielskim  Facebook fanpage

EnglishLand  Facebook fanpage

engly.pl  Facebook fanpage

EV Szkolenia dla nauczycieli - Katarzyna Warszyńska Facebook fanpage

From P. with Love  Facebook fanpage

Funglish Facebook fanpage

In a mine of ideas • Klaudia Kwiecień Facebook fanpage

Karolina Kępska - Teacher Trainer  Facebook fanpage

Karolina Lubas - English Teacher  Facebook fanpage

KD - inspiracja edukacja  Facebook fanpage

Laboratorium Języka - Jarosław Piwowar  Facebook fanpage

Magdalena Ślawska - angielski zawodowy  Facebook fanpage

Mini English blog  Facebook fanpage

Nauczycielka Angielskiego  Facebook fanpage

Oskar Rożewicz - nauczyciel  Facebook fanpage

SABER znaczy potrafić  Facebook fanpage

Studio Języka Angielskiego English on fleek  Facebook fanpage

Włoski z Paolą  Facebook fanpage

Powiązane artykuły:

Świąteczne inspiracje online i offline

Szykują się znów zdalne…więc czas zebrać pomysły na zajęcia, które będą atrakcyjne dla dzieciaków zarówno podczas siedzenia w klasie…

Liście - jesienny wierszyk do nauki czytania

Jesień już zawitała. Pomimo jej różnych odcieni, może być radosną porą roku. Dzieciaki bawią się kasztanami i kolorowymi liśćmi.

Świąteczne piosenki dla dzieci

Melodie świątecznych piosenek towarzyszą nam od początku grudnia. Natykamy się na nie w sklepach, centrach handlowych, radio. Często też…