Promowanie czytelnictwa w języku angielskim

Czytanie jest ważne!

Kolejny oklepany frazes. Ale ze wzrostem rozwoju technologii czytanie dla przyjemności jest dość mocno zagrożone. Frajda z wygodnego siedzenia z wciągającą książką może być nieznana i nieodkryta przez młodsze pokolenia. Zastanawiałam się jak można zapobiec takiemu obrotowi spraw.

Według badań przeprowadzonych w Polsce, poziom naszego czytelnictwa jest już ustabilizowany. Kilka lat wstecz spadał, ale teraz widać niewielką poprawę.

Czytelnictwo w Polsce_infografika -> Kliknij, żeby zobaczyć obrazek.

Dr Maja Wojciechowska zbadała sytuacje czytelnictwa w Polsce i dość trafnie opisała ją w swoim badaniu dostępnym tutaj.

Jest sporo różnych akcji promujących czytanie, ale przede wszystkim są one nakierowane na czytelnictwo w języku ojczystym. Nie spotkałam się ze zbyt wieloma akcjami dotyczącymi literatury w języku obcym.

To właśnie tu nauczyciele angielskiego mają pole do popisu i możliwość wykazania się swoją kreatywnością w zakresie zachęcania dzieciaków do czytania obcojęzycznych książek.
Jedynym projektem gotowym do dołączenia, który znalazłam jest pomysł Oxford University Press.

  • OUP organizuje projekt ‘Read On!’ dedykowany dla dzieci od klasy 4 (10-13 latkowie) Zazwyczaj rusza on we wrześniu. Koniecznie przeczytaj wprowadzenie do tej inicjatywy.
Jest również szeroki wybór akcji skupiających się na czytelnictwie w języku polskim, do których mogą dołączyć szkoły. Bogata oferta pozwala znaleźć coś odpowiedniego dla swoich dzieciaków.
  • Nasza Mała Biblioteka to projekt, w którym miałam przyjemność brać udział jako wsparcie dla koleżanki uczącej edukacji
    wczesnoszkolnej wtedy w 2klasie. Uczestnikami tej edycji były placówki z Polski, Litwy i Słowenii. Zorganizowałam kilka lekcji, żeby omówić kwestie językowe i kulturowe naszych partnerów, a także żeby przybliżyć im te książki po
    angielsku. Pisaliśmy pocztówki dla innych uczniów w języku angielskim, ale również dzieciakom udało się zamieścić kilka słów po litewsku i słoweńsku.
    Uczniowie mogli zobaczyć jak ich dwie panie dzielnie ze sobą współpracują. Ponadto zdecydowanie poszerzyli swoją wiedzę ze słownictwa i to nie tylko w języku angielskim.
    Samodzielnie doświadczyli prawdziwej potrzeby użycia angielskiego.
Jeśli chcesz dogadać się z kimś z innego kraju, warto poznać język, który wam to umożliwi!

  • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to rządowa propozycja, żeby pozyskać fundusze na rozbudowanie bibliotecznych zasobów. Wszystkie potrzebne formularze i zgody są dostępne na stronie ministerstwa. Co ciekawe, można wykorzystać te pieniądze, również na zakup książek obcojęzycznych.
  • Czytam sobie! to kolejna warta uwagi akcja czytelnicza. Skupia się na promowaniu niezależnego czytania pośród najmłodszych. Śledź aktualności, żeby załapać się na kolejną edycję programu.
Z pewnością są jeszcze inne dostępne projekty, o których mogłam nie słyszeć.

Jednakże, polscy nauczyciele są na tyle kreatywni i pomysłowi, że sami piszą niesamowite projekty, które są organizowane w ich szkołach.
Poniżej jest kilka pomysłów na akcje promujące czytelnictwo w szkołach:

🇵🇱Program czytelniczy dla klas 0 - III - W świecie baśni i bajek

🇵🇱Projekt czytelniczy” Wkręceni w czytanie!”

🇵🇱„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

🇵🇱„ZALAJKUJ CZYTANIE”

🇬🇧25 Ways Schools Can Promote Literacy And Independent Reading

🇬🇧12 Ideas To Get Your School Reading

🇬🇧How to encourage students to read for pleasure: teachers share their top tips

 

Pamiętaj o dniu książki w marcu!

 

Co ty sądzisz o promowaniu czytelnictwa w języku obcym pośród najmłodszych?
Masz już jakieś doświadczenie z projektami czy programami wspierającymi szkoły w czytaniu?

Jesteś odważny, ale zarazem odrobinę szalony? Zerknij na tych eduentuzjastów, zaczerpnij inspirację i promuj czytanie!

📚

Read it all! 🎶

I gonna get reading 🎵

Unread book 🎶

 

Chciałbyś otrzymać prezentacje, z której korzystałam na lekcji o książce Anny Onichimowskiej 'Sen, który odszedł' na pdf? Napisz do mnie w tej sprawie, a chętnie się podzielę.

Powiązane artykuły:

Kreatywne projekty na angielskim - pisanie książki o rodzinie

Czy po przerobionym rozdziale trzeba robić sprawdzian? To zależy. Co ma sprawdzać? Słuchanie ze zrozumieniem? Pisanie z pamięci? Rozpoznawanie pisowni…

Serduszkowe aktywności na angielskim

Luty jest zdecydowanie zdominowany przez motyw serc, róż, kupidynów, czekoladek czy romantycznych wystaw sklepowych. Nasi uczniowie są otoczeni tym…

Darmowe książki dla dzieci w języku angielskim

Katalog stron internetowych z anglojęzycznymi książkami online i pdf dla dzieci Literatura anglojęzyczna dla dzieci jest obecnie coraz bardziej…