Praca i zawody na podstawie książki Julie Haydon 'Lester Lizard's Super Siren'

Dzieci uwielbiają zabawę w udawanie, że są kimś lub czymś innym. Jestem przekonana, że nieraz widziałeś parskające konie, szczekające psy, samoloty czy inne dziwy w wykonaniu twoich uczniów. To jak najbardziej normalny sposób zabawy w ich wieku.

Książka 'Lester Lizard's Super Siren', którą dziś pokrótce przybliżę opisuje motyw gry w udawanie. Poznajemy przyjazną jaszczurkę Lester'a, który chce pomagać swoim przyjaciołom. Udaje, że jest policyjną jaszczurką i nosi swój fantastyczny kask z niebieską syreną, która wydaje charakterystyczny dźwięk. Kiedy ktoś go potrzebuje, włącza syrenę i pędzi na ratunek.

Przygody Lester'a pozwalają nam przejść do omawiania przynajmniej dwóch tematów z dziećmi.

Pomocny policjant

Ten temat prawdopodobnie będzie poruszony przez rodziców, którzy czytają tę książkę ze swoim potomstwem. Najpierw, przyjrzyjmy się bliżej podstawowym kwestiom związanym z policją.

Kim jest policjant? Czy dziecko może samodzielnie prosić policjanta o pomoc? A dlaczego, i czy w ogóle funkcjonariusz policji jest pomocny? Czy policjant zawsze udzieli pomocy? Gdzie dziecko może odnaleźć funkcjonariuszy? Czy pamiętasz numery alarmowe?

To tylko niektóre z istotnych zagadnień. Może na początek, po lekturze książki obejrzycie wspólnie film o policjantach lub innych pracownikach, którzy pomagają.

Praca i zawody

Zacznę od zawodów wykonywanych przez tzw. działaczy środowiskowych (community helpers). Czy dzieci wiedzą kim są takie osoby? Pogadajcie o tym chwilkę, a następnie podrzuć dzieciakom kolejne pytanie. Czy są jakieś zawody, które są ważniejsze od innych? A może nie ma lepszych czy gorszych i wszystkie są równe?

Zaraz zobaczysz listę moich propozycji gier i zabaw przydatnych do omówienia słownictwa związanego z pracą i zawodami.

Kim jestem?

Możesz wydrukować obrazki nakryć głowy osób o różnych zawodach i przyczepić je do śmiesznych okularów lub specjalnej opaski. Zadaniem uczniów będzie zadawanie pytań, na które reszta grupy może jedynie udzielać odpowiedzi TAK lub NIE, aby odgadnąć kim są. Tego rodzaju okulary możesz nabyć klikając w ten link.

Podobna gra 'Kim jestem?' jest teraz dostępna w sklepach Flying Tiger. Cena jest śmiesznie niska, bo kosztuje tylko 15 zł. Nie mogę się doczekać kiedy ją wypróbuję!

Dopasuj zawód do odpowiednich narzędzi

To zadanie może być dostosowane do każdego poziomu zaawansowania. Maluchy chętnie poszukają właściwych obrazków, żeby połączyć profesję z przyborami w niej niezbędnymi. Starsi lub bardziej zaawansowani uczniowie potrzebują nieco trudniejszego wyzwania. A może spróbować odgadnąć o jaki zawód chodzi czytając wskazówki? Albo znaleźć mistrza zawodów, który zna ich najwięcej? Przygotowałam przykładową kartę pracy, którą będziesz mógł pobrać na końcu artykułu.

Zgadywanki online

W internecie jest niezliczona ilość darmowych gier i aplikacji, które pozwalają utrwalić słownictwo. Dzieciaki teraz uwielbiają wykorzystywać nowe technologie w uczeniu się, więc czemu nie spróbujesz z nimi zagrać w następujące gry?

Wykreślanka

Powtórzenie słownictwa

Zgadywanie i dopasowywanie

Gry obrazkowe

Stworzyłam specjalnie dla was zestaw kart obrazkowych o zawodach.
Są to ikonki kobiet i mężczyzn, którzy pracują na różnych stanowiskach. Chciałabym się nimi z wami podzielić.
Całkowicie za darmo!
Moje propozycje wykorzystania tych obrazków są następujące:
- gra w memory/zapamiętywanie
- kim jestem?
- kalambury
- gra w udawanie
- znajdź parę
- opisz zawód (mówienie)
- osadzenie obrazka w kontekście (dorysowanie i opisanie sytuacji)

Inne równie ciekawe pomysły na omawianie tematu pracy, działaczy środowiskowych i innych zawodów znajdź na blogu Jackie klikając w ten link

Więcej inspiracji znajdziesz na mojej tablicy na pintereście
Zerknij na playlistę, którą stworzyłam na YouTubie i odkryj super piosenki w tematyce pracy i zawodów

'Lester Lizard's Super Siren' to książka odpowiednia dla maluszków i przedszkolaków. Dźwięk syreny sprawi, że będą bardzo podekscytowani!

Powiązane artykuły:

Darmowe książki dla dzieci w języku angielskim

Katalog stron internetowych z anglojęzycznymi książkami online i pdf dla dzieci Literatura anglojęzyczna dla dzieci jest obecnie coraz bardziej…

Książki dla dzieci o tematyce Świąt Bożego Narodzenia

Święta są tuż, tuż! Pierwszy tydzień grudnia to doskonały czas na rozpoczęcie wplatania bożonarodzeniowych ćwiczeń na lekcjach angielskiego. Doskonale…