POSZUKAJ-ZNAJDŹ-STWÓRZ-PRZECZYTAJ

Książki tematyczne i tworzenie swoich historii

Czy już myślałeś nad swoją kolejną lekcją? Z pewnością Twoja głowa jest wypełniona mnóstwem doskonałych pomysłów. A czy jest w niej miejsce na krótką historyjkę lub książkę? Oczywiście inną niż podręcznik lub historyjka z książki.

A może książka o...

Uwielbiam wyszukiwać i czytać z dziećmi książki odpowiadające tematom, które akurat omawiamy. Przeczytanie książeczki na koniec rozdziału to też całkiem przyjemny sposób na utrwalenie wiadomości.

W głowie pewnie już się niektórym pojawiają pytania: A jeśli nie znajdę odpowiedniej książki do potrzeb mojej klasy? Książeczki angielskie są drogie, a ja nie będę przeznaczać swoich pieniędzy na kupowanie ich. A już na pewno nie jest przecież możliwe, żeby znaleźć książki o wszystkich tematach, które omawiam…

Niemożliwe? Niemożliwe!

Nie dla mnie słowo niemożliwe. Coś może mi zająć więcej czasu, ale na pewno nie jest niemożliwe! Jeśli przeszukałeś już swoje zasoby i językowe biblioteki i nadal nie znalazłeś czegoś, co by się nadawało do twojej klasy, jest jeszcze jeden sposób na poradzenie sobie z takim problemem.

Przekop Internet

Po pierwsze Internet to kopalnia pomysłów i darmowych zasobów online, w której każdy może odnaleźć swój skarb.

Spróbuj od odwiedzenia tych adresów, gdzie po darmowym założeniu konta uzyskujesz dostęp do różnych ciekawych pozycji:

http://magicblox.com/

https://www.storyjumper.com/book/search

https://freekidsbooks.org/

https://www.freechildrenstories.com/

http://www.magickeys.com/books/

https://www.bookbotkids.com/free-books-for-kids

http://www.kidsworldfun.com/ebooks.php

http://www.professorgarfield.org/toon_book_reader/index.html

Jeśli poszukiwania nie przyniosły pożądanych efektów, jest jeszcze inny pomysł.
Stań się pisarzem i stwórz własne arcydzieło.

Sprawia mi frajdę rozpoczynanie nowych rozdziałów podręcznika lub nowych zagadnień poprzez czytanie mojej historyjki. Po wysłuchaniu, dzieci muszę pomyśleć, jaki dział tematyczny lub leksykalny właśnie rozpoczynamy.

Niech cię pióro poniesie

Moje dwie ulubione bajki stworzyłam, jeszcze będąc na praktykach studenckich. Jestem z nich bardzo zadowolona i całe szczęście nadal mogę z nich owocnie korzystać podczas moich lekcji.

Kapitalną rzeczą jest to, że swoją historyjkę można modyfikować na różne sposoby, np. wzbogacać dialogi bohaterów o nowe słownictwo z innych rozdziałów, wymyślać nowe przygody dobrze znanych bohaterów, itd.


Przeciwieństwa
Jedna z moich wymyślonych historii nosi nazwę 'The Opposites' Napisałam ją do wprowadzenia tematu 

przeciwieństw w klasie drugiej. Uczniowie mieli wysłuchać bajki i zastanowić się jaki będzie temat lekcji. Historyjka posłużyła nie tylko jako odniesienie do głównego tematu zajęć, ale była również kluczowym elementem, a zarazem podpowiedzią do dalszych ćwiczeń.


Miś Podróżnik - The Bear Traveller

Inny z moich tworów to historyjka obrazkowa o Misiu Podróżniku zawierająca elementy z nauczania zintegrowanego. Miś Podróżnik często wpada do moich klas i dzieciaki go uwielbiają.

Chcesz posłuchać mojego opowiadania? Zapraszam do obejrzenia wideo.

Zdecydowanie polecam sprawdzić się jako kreator bajek i opowieści odpowiadających omawianym zagadnieniom. Kiedy wyznasz, że historia, którą dzieci uwielbiają jest twojego autorstwa, będą zachwyceni, że mają takiego wspaniałego nauczyciela! 😊