Liście - jesienny wierszyk do nauki czytania

Jest już jesień 🍂

Jesień już zawitała. Pomimo jej różnych odcieni, może być radosną porą roku. Dzieciaki bawią się kasztanami i kolorowymi liśćmi. A gdyby tak przenieść te radosne jesienne igraszki do twojej klasy? Myślę, że warto w swoich lekcjach włączać elementy pór roku. Uczniowie mogą się odnieść do tego, co jest za oknem i mimochodem nauczyć się nowego, poza podręcznikowego słownictwa.

Wiersz o jesiennych liściach

W tym artykule poznasz wiersz o jesiennych liściach, z którego możesz zrobić całkiem niezły użytek. Kilka lat temu natknęłam się na podobny wiersz z internecie, zaadaptowałam go, dodałam kilka obrazków, wydrukowałam i zalaminowałam, a teraz doskonale się sprawdza w moich klasach.

To bardzo krótki i nieskomplikowany tekst, który może być przeczytany przez dzieciaki. Do 'przeczytania' mają obrazki oraz podstawowe przyimki miejsca. Zazwyczaj takie zadanie wykonuję z grupą 6 i 7 latków. Uwierz mi, że duma z samodzielnego przeczytania wiersza jest widoczna na tych małych buźkach :)

A wiersz brzmi następująco:

Leaves

Leaves on the pumpkin,
Leaves on the tree.
Leaves on the house,
Leaves on me!
Leaves on the ground,
Leaves on the street.
Leaves on the car,
Leaves on my feet.
Leaves on the wagon,
Leaves on the bear.
Leaves on the dog,
Leaves everywhere!

Zapraszam do obejrzenia mojej wersji wiersza :)

Pomysły na wykorzystanie wiersza o jesiennych liściach w klasie

  • Czytanie w grupie na dywanie

To jest ćwiczenie, które zawsze wykonuję z moimi grupami. Wspólnie czytamy wiersz. Ja zaczynam, ale pod koniec, dzieciaki z przyjemnością pomagają mi w tym. Następnie szukam ochotników, którzy chcieliby przeczytać po jednej stronie bez mojej pomocy. Siedząc na dywanie możesz również wypróbować inne ćwiczenia na czytanie w grupie - zmiana głosów, czytanie z podziałem na płcie, itp.

  • Zdobywanie informacji

Zanim zaprezentujesz dzieciakom wierszyk, spróbuj od nich wyciągnąć skojarzenia dotyczące jesieni. Kiedy padnie hasło 'liście', podpytaj gdzie zazwyczaj te kolorowe liście mogą być widziane. Zapisz propozycje dzieci na tablicy, a następnie, po przeczytaniu zaznacz, które z miejsc udało się dzieciakom odgadnąć.

  • Odgrywanie

Październikowa pogoda potrafi być zaskakująco ciepła i słoneczna, więc fajnym pomysłem byłoby wyciągnąć swoje dzieciaki na jesienny spacer. Podczas wspólnych zabaw w parku spróbujcie odegrać wierszyk. Poszukajcie liści na przedmiotach z wierszyka, bądź zmieńcie tekst tak, żeby pasował do aktualnej sytuacji.

  • Dobieranie w pary

Po przeczytaniu jesiennego wiersza o liściach, możesz przygotować kartę, na której będą napisane słowa z tekstu wraz z ilustracjami. Uczniowie mogą połączyć je w pary i przeczytać.

Miłych jesiennych zajęć! 🍂🌰

EDIT: Jeśli chciałbyś otrzymać swoją kopię wierszyka Autumn Leaves wraz z ćwiczeniem 'przeczytaj i połącz', śmiało pisz do mnie wiadomość mail tu, a ja w odpowiedzi z radością prześlę Ci gotowy do druku dokument :)

Powiązane artykuły:

Zimowe wierszyki dla dzieci

Wreszcie rozpoczął się grudzień! A w raz z nim oczekiwanie na zimowe szaleństwa - lepienie bałwana, bitwę na śnieżki,…

Zestawienie stron z grami online dla dzieci do nauki języka angielskiego

Nastał dość niepokojący czas - pandemia coronavirusa to nie przelewki. Szkoły są zamknięte, ale to nie powód, żeby zawiesić…

Świąteczne zadania z czytania i pisania

Świąteczny czas skutecznie rozprasza wszystkich dookoła. Skupienie się na zwykłych szkolnych zadaniach to dla uczniów niezłe wyzwanie. A gdybyśmy…