Książki dla dzieci o tematyce Świąt Bożego Narodzenia

Święta są tuż, tuż!

Pierwszy tydzień grudnia to doskonały czas na rozpoczęcie wplatania bożonarodzeniowych ćwiczeń na lekcjach angielskiego. Doskonale wiem, że każdy z nas ma program, który musi realizować, ale pojedyncze zadania świąteczne z pewnością nikomu nie zaszkodzą. Jak już wiesz jako wielka fanka czytania książeczek anglojęzycznych z dziećmi, zawsze chętnie zwęszę każdą okazję, żeby wpleść wspólne czytanie na dywanie raz w tygodniu.

Poniżej znajdziesz listę książek o tematyce świątecznej, których najczęściej używam w moich klasach. Dorzucam również fotografie wykonanych przeze mnie kart pracy do każdej z książeczek. Można je traktować jako uzupełnienie tematu historyjki albo oddzielne zadanie po prostu związane luźno z tematem książki.

Maisy’s Christmas Eve - Lucy Cousins

Ta pozycja to zdecydowanie mój faworyt. Ma świetne ilustracje i język zrozumiały dla dzieci, ale nie za łatwy. Historia ma jasną fabułę z elementem zaskoczenia.
Przyjaciele postanawiają spędzić wigilię u Maisy. Zbierają się u niej w domku i zabierają się do dekorowania, gdy nagle zauważają, że brakuje im jeszcze jednej osoby. Wyruszają z misją ratunkową i dzięki współpracy odnajdują i uwalniają Eddiego. Radości i świętowaniu nie ma końca.

Pomysły co można zrobić podczas czytania

Dawanie specjalnych zadań podczas czytania/słuchania książek to coś co uwielbiam. Czytając ‘Maisy’s Christmas Eve’ dzieci miały uważnie słuchać, a za każdym razem, gdy pojawiło się słowo ‘SNOW’ musieli pokazywać padający śnieg za pomocą swoich rąk. Dawanie zadań wymagających skupienia doskonale sprawdza się w licznych grupach.

A po przeczytaniu…
Przedstawiam moje propozycje dostosowanych do różnych grup wiekowych kart pracy po przeczytanych książkach. Początkujący uczniowie mogą ułożyć w kolejności obrazki według historyjki i podpisać bohaterów.

Mogą również narysować siebie na imprezie u Maisy.
Dla bardziej zaawansowanych jest zadanie uzupełnienia luk w historii. Nauczyciel może, ale nie musi napisać słów do wyboru u góry ćwiczenia.

Santa’s Party Red Nose Books

Na okładce książki jest twarz Mikołaja z ogromnym, pluszowym, czerwonym nosem. Dzieciaki uwielbiają go dotykać i, może również dzięki temu, są zniecierpliwione, bo nie mogą się doczekać aż poznają tą bajkę. Mikołaj urządza u siebie wielką imprezę. Chce podziękować wszystkim mieszkańcom Bieguna Północnego za pomoc w przygotowaniu i promowaniu Świąt.

Podczas czytania możesz…

…zadawać różnego rodzaju pytania sprawdzające rozumienie tekstu. Spytaj o kolor strojów elfów, policzcie lodowe bułeczki i co tylko jeszcze wpadnie ci do głowy.

Po przeczytaniu książki
Młodszym uczniom wielką radość sprawi dorysowywanie brakujących elementów ilustracji z książki.

Dobrym pomysłem będą też bożonarodzeniowe matematyczne karty pracy. Liczenie bombek, dodawanie różnych innych ozdób świątecznych.

Odważni uczniowie z większym zasobem słownictwa mogą spróbować ułożyć świąteczne menu na mikołajową imprezę. Muszą wykazać się kreatywnością i wymyślić potrawy zawierające nazwy symboli Świąt, np. ‘holly guacamole’ (holy – ostrokrzew)

The First Christmas A mini pop-up storybook

Ta książka o tematyce religijnej nie każdemu może przypaść do gustu. Jednakże, jasełka są wystawiane w większości polskich szkół, więc myślę, że ta opowieść nie będzie aż tak kontrowersyjna.

Pięciostronicowa książeczka z rozkładanymi obrazkami zawiera prawdziwą historię narodzin Jezusa.

Lubię korzystać z niej, bo pozwala mi odnieść się do prawdziwych świątecznych wartości i genezy Świąt Bożego Narodzenia. Jako zwolenniczka zintegrowanego nauczania językowo-przedmiotowego łączę w moich zajęciach tematykę religijną omawianą przy użyciu języka angielskiego.

Czytając…

…zadawaj różne pytania: o przyczyny i skutki, np. dlaczego Józef jest smutny? Albo generalne, np. kto mieszka w stajni?

Po przeczytaniu

Daj dzieciom kolorowanki o tematyce biblijnej, np. narodziny, składanie darów, Józef i Maryja na osiołku. Możecie odegrać w klasie jasełka. Narysujcie Jezusa wraz z Jego gośćmi uwzględniając anioły i zwierzątka.

Nativity Coloring Page Free Pages 4creative Collection

Dostępnych jest jeszcze mnóstwo innych szalenie ciekawych książeczek dla dzieci o tematyce Bożonarodzeniowej, natomiast te wymienione przeze mnie pozycje są obowiązkowe w moich klasach w grudniu.

Jakie są twoje ulubione świąteczne książki, których używasz na swoich zajęciach? A może zamiast książek masz inne fajne pomysły?

Powiązane artykuły:

Świąteczne inspiracje online i offline

Szykują się znów zdalne…więc czas zebrać pomysły na zajęcia, które będą atrakcyjne dla dzieciaków zarówno podczas siedzenia w klasie…

Zimowe wierszyki dla dzieci

Wreszcie rozpoczął się grudzień! A w raz z nim oczekiwanie na zimowe szaleństwa - lepienie bałwana, bitwę na śnieżki,…

Darmowe książki dla dzieci w języku angielskim

Katalog stron internetowych z anglojęzycznymi książkami online i pdf dla dzieci Literatura anglojęzyczna dla dzieci jest obecnie coraz bardziej…