Jak uczyć czytania? Domino

Odkodowywanie świata

Czytanie jest kluczową umiejętnością w każdym języku. Wiem, że nauczanie go powinno być dla dzieci ciekawe i niezbyt trudne. Szczególnie początki nauki czytania w języku obcym. Uczniowie powinni czerpać z tego radość i czuć potrzebę uczenia się go. Poniżej jeden ze skutecznych sposobów, którego użyłam w klasie 1.

Metoda holistyczna

Wybrałam metodę ‘popatrz i powiedz’, w której dzieci uczą się rozpoznawać napisane słowo i czytają je jako całość (bez głoskowania, sylabowania). Biorąc pod uwagę wszelkie plusy i minusy tej metody, uznałam, że doskonale sprawdzi się ona w moich klasach pierwszych.

Krok po kroku

Po zapoznaniu się przez dzieci z nowymi kartami obrazkowymi z członkami rodziny, pokazałam im napisane wersje tych samych wyrazów. Zwracałam szczególną uwagę na podobieństwa między wymową a pisownią. Wspólnie próbowaliśmy przeczytać wyrazy. Na kolejnych zajęciach dzieci zostały podzielone na małe grupy. Każda z grup dostała swój zestaw kart domino z dobrze im znanym obrazkiem i z jego napisaną wersją.

Zadanie było dość wymagające na początku, ze względu na to, że to była dopiero druga lekcja z nowymi słowami, ale dzieciaki poradziły sobie doskonale! Były z siebie dumne, bo to ich pierwszy raz, kiedy miały rozpoznawać angielskie słowa poprzez pisownię.

Misja zakończona sukcesem!

Masz inne pomysły, jakich metod warto użyć z maluchami?

Wpisz w komentarzach, a chętnie je wypróbuję!