Darmowe książki dla dzieci w języku angielskim

Katalog stron internetowych z anglojęzycznymi książkami online i pdf dla dzieci

Literatura anglojęzyczna dla dzieci jest obecnie coraz bardziej dostępna. 
Świat stoi otworem, więc można zakupić książki za granicą i czekać na dostawę lub poszukać książek u lokalnych sprzedawców znanego wydawnictwa z Wielkiej Brytanii 🇬🇧

Jeśli jeszcze nie znasz przedstawicieli wydawnictwa - daj znać, chętnie polecę Ci kilka osób 💚

To jednak nie koniec możliwości jakie się otwierają przed Tobą. Sporo księgarni internetowych ma w swojej ofercie książki w języku angielskim dla najmłodszych...chociaż osobiście przyznam, że ceny bywają nad wyraz wysokie.

Ale czy to ma zniechęcać nas (nauczycieli języka angielskiego lub rodziców wprowadzających język angielski maluchom) do kupowania czy posiadania w swoich zasobach literatury anglojęzycznej dla dzieci?

Nic bardziej mylnego! 

Trzeba znaleźć sposób

Zamiast wydawać krocie na książki, które albo się sprawdzą i dzieciaki je pokochają, albo okażą się totalną klapą, możesz trochę pokombinować 😉

Gorąco zachęcam do odwiedzenia i poszperania w pobliskich second handach. Sama mam już kilka sprawdzonych miejscówek w Warszawie, w których jest dostępna literatura anglojęzyczna (i to nie tylko dla dzieci).

Możesz również spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu historyjek. Tutaj opisałam moje sposoby na pisanie, jednak to dość żmudny proces i nie każdy ma na to czas i chęć.


Katalog stron internetowych z darmowymi książkami dla dzieci

Dziś z radością przedstawię Ci wybrane witryny, na których masz darmowy dostęp do książek dla dzieci w języku angielskim. Szykuj się na mnóstwo inspirujących treści. 

Dla wygody oznaczę strony tymi emotikonami:

📥 możesz pobrać książki w wygodnym formacie

💻 możesz czytać treść na ekranie

🎧 możesz wysłuchać wersji audio

🎞️ możesz obejrzeć treść książki czytanej przez kogoś

Strony z książkami dla najmłodszych

Monkeypen 📥💻

Strona Monkeypen  jest realizacją ciekawej inicjatywy - 10 tysięcy darmowych książek dla dzieci. Grupka znajomych artystów postanowiła umożliwić dzieciom dostęp do literatury. Utrzymują się ze sprzedaży personalizowanych opowiadań dla dzieci!

NIESAMOWITY POMYSŁ NA PREZENT DLA MALUCHA
- książka, której on sam jest bohaterem

Atrakcyjne wizualnie książeczki są doskonałe dla dzieci od 2 do 9 lat. Każdą z nich można pobrać w formacie pdf. Treść jest łatwa do zrozumienia, wszystkie są opatrzone wymownymi ilustracjami i przekazują wartościowe treści najmłodszym. Polecam!


Storyberries 💻🎞️

Storyberries jest jedną z pierwszych stron oferujących opowiadania dla dzieci w języku angielskim, na którą się natknęłam. Podoba mi się, że ma bogaty wybór treści i jest bardzo logicznie podzielona na grupy wiekowe, ale również na czas czytania (od 5 minut do ponad 20 minut). Co ciekawe, autorzy zamieszczają pod tekstami pytania pomocnicze dla rodziców i nauczycieli. Intrygujące ilustracje tekstów z pewnością zaciekawią małych czytelników. Niektóre książki mają animowaną wersję czytaną przez autorów, natomiast brakuje mi ogromnie możliwości pobrania i wydrukowania książki.


Free Kids Books 📥💻

Kolejnym miejscem, w którym znajduje się całkiem pokaźna kolekcja książek dla dzieci jest witryna Free Kids Books Łatwe wyszukiwanie książek zarówno pod względem grupy wiekowej, treści czy poziomu zaawansowania to dodatkowy atut tej strony.
Co jednak wyróżnia to miejsce? Każdy może tam zamieścić swoje opowiadanie! Podoba mi się również szeroki wybór tematyczny książeczek począwszy od colours, fruit czy rhyming aż do emotions, money, geography and health.
Autorzy w zamian za udostępnienie swoich tworów proszą o recenzję i polecenie innym. Urzekł mnie bogaty kontekst kulturowy - i nie mam na myśli jedynie ilustracji z osobami o różnych typach karnacji czy urody, ale także treść.

(historia o podróży w kosmos, chęci odwiedzenia Plutona i zaginięciu w czarnej dziurze zrobiła na mnie naprawdę niesamowite wrażenie! - wizualnie i swoją CLILową treścią)


Unite for Literacy 💻🎧

Unite for literacy to niezwykła strona! Krótkie książeczki czytane przez narratora, proste zdania, jasny zrozumiały przekaz! Strona jest projektem mającym na celu promocję codziennego czytania w domu. Zdecydowanie polecam już 2 latkom (którzy oczywiście spędzają czas ekranowy z rodzicem!) oraz starszym dzieciom. Sprawdzi się przy nauce globalnego czytania. Wszystko jest nagrane w AmE 🇺🇸


Storynory 💻🎧

Storynory  wspominałam już pisząc artykuł o podcastach anglojęzycznych dla dzieci. Na stronie jest dostępnych mnóstwo opowiadań czytanych przez zawodowych aktorów z londyńskich teatrów (teksty nagrane w BrE 🇬🇧).
Kategorie oraz więcej szczegółowych informacji znajdziesz tu.


Fun Brain (Junior) 💻🎞️

24 pięknie ilustrowane książeczki do przeczytania online znajdziesz na Fun Brain Junior. Platforma oferuje również gry online i różne darmowe materiały do druku dla dzieci od 2 do 6 lat. Znajdują się tam również ciekawe karty pracy dla przedszkolaków.

Starsi uczniowie znajdą dla siebie książki na stronie Fun Brain.
Podzielone są na poziomy od K do Year 8 (czyli proponowałabym je przedstawiać uczniom w wieku powyżej 9 lat). Różnorodna tematyka i znane tytuły powinny przypaść młodym czytelnikom do gustu.


Free Children Stories 💻

Kolejna witryna Free Children Stories  zawiera kilkanaście książeczek autorstwa Daniela Errico. Muszę przyznać, że są one dość specyficzne i ciężko mi wyrobić sobie jednoznaczną opinię na ich temat. Warto jednak zerknąć na tę stronę, bo dostępne są nagrania książek, które czyta sam autor.


Storyline Online 🎞️

Storyline Online jest projektem fundacji SAG-AFTRA, która zdobyła mnóstwo wyróżnień w dziedzinie promowania czytelnictwa wśród dzieci. Na stronie znajduje się sporo książek, ale tę stronę wyróżnia coś innego. Historie są czytane przez znane (amerykańskie) sławy, m.in. Oprah Winfrey, Elijah Wood’a czy Ed’a O’Neilla. Niektóre z książek są zanimowane, co pozwala na jeszcze lepszy odbiór.

Forma dostępna na stronie to raczej słuchowiska niż samodzielne czytanie, uważam jednak, że jest to warte uwagi miejsce w sieci. Tym bardziej, że na blogu fundacji znajduje się kalendarz różnych nietypowych świąt opatrzony odpowiednio dobraną książką. 

It’s worth checking :)


Book Trust 💻🎞️🎧

Całkowicie przepadłam! Strona Book Trust to istna kopalnia wiedzy, książek, rymowanek, wskazówek… i to wszystko w BrE. Nawet nie wiem od czego zacząć listę zalet tej strony!

Zerknij na wideo i zobacz wyszukiwarkę książek oraz HomeTime czyli interaktywne książki dla dzieci czytane przez profesjonalnych lektorów oraz opatrzone mnóstwem efektów dźwiękowych.


Storyplace 💻🎧

Ciekawą platformą dedykowaną przedszkolakom jest Storyplace. Na pierwszy rzut oka to bardzo kolorowa strona z prostą grafiką. Do wyboru jest 11 krótkich, angażujących historyjek. Dziecko lub rodzic klikają na strzałki, aby przejść dalej i zastanowić się jaka będzie odpowiedź. Pod każdą z bajek znajduje się szereg dodatkowych zadań, piosenek czy pomysłów na rozszerzenie tematu poruszonego w treści. Lektorzy posługują się AmE 🇺🇸

Mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć coś dla siebie i dzięki lekturze powyższego artykułu wzbogacisz swoją anglojęzyczną biblioteczkę dla dzieci.

Jeśli spodobał Ci się wpis, śmiało udostępnij go oraz pozostań ze mną w kontakcie poprzez email lub media społecznościowe Facebook, Instagram.

Powiązane artykuły:

Praca i zawody na podstawie książki Julie Haydon 'Lester Lizard's Super Siren'

Dzieci uwielbiają zabawę w udawanie, że są kimś lub czymś innym. Jestem przekonana, że nieraz widziałeś parskające konie, szczekające…

Książki dla dzieci o tematyce Świąt Bożego Narodzenia

Święta są tuż, tuż! Pierwszy tydzień grudnia to doskonały czas na rozpoczęcie wplatania bożonarodzeniowych ćwiczeń na lekcjach angielskiego. Doskonale…

Promowanie czytelnictwa w języku angielskim

Czytanie jest ważne! Kolejny oklepany frazes. Ale ze wzrostem rozwoju technologii czytanie dla przyjemności jest dość mocno zagrożone. Frajda…