Angielskie podcasty dla dzieci

Bez względu na to, czy jesteś rodzicem, który zdecydował się wychowywać swoje dziecko dwujęzycznie lub nauczycielem języka angielskiego - mam nadzieję, że ten artykuł przyniesie Ci mnóstwo inspiracji i nowych pomysłów. Zapraszam do lektury! :)

Podcasty?

Zanim przejdę do konkretów i dam Ci gotową listę niesamowitych podcastów, zastanówmy się czym w ogóle jest ten podcast?

Cytując Magdę z Angielskie Majstrowanie:

podcasts are like a personal radio – you can choose whatever you’d like to listen to

Podcasty są to łatwo dostępne darmowe nagrania online: monologi, rozmowy, krótkie opowiadania czy audio przedstawienia. Na podstawie moich obserwacji, mogę stwierdzić, że w Polsce podcasty stają się teraz coraz bardziej popularne.
Dotychczas powszechne były audiobooki - książki czytane przez profesjonalnych lektorów oraz słuchowiska - nagrane opowiadania z efektami dźwiękowymi oraz większą ilością lektorów.

Przy okazji serdecznie zachęcam do wysłuchania nagrania 'How to learn English using podcasts?' Magda opowiada w nim o skutecznych metodach na aktywne słuchanie i uczenie się przy użyciu podcastów.

Jak znaleźć dobry podcast po angielsku dla dziecka?

Najłatwiej oczywiście wpisać w naszą wyszukiwarkę : 'English podcasts for kids' 😉 Aaaaaaale, skończymy z mnóstwem wyników i trzeba będzie samodzielnie przebrnąć przez ten gąszcz stron z mniej lub bardziej trafionymi nagraniami.

Masz na to czas? A ochotę?
Specjalnie dla Ciebie przez ok. 2 tygodnie wertowałam wyskakujące wyniki, szukałam, słuchałam, notowałam, analizowałam...

Zaraz zobaczysz, co wyszło z tych poszukiwań!

Czemu słuchanie nagrań w języku angielskim jest ważne?

Jeśli zdecydowałaś/eś się wychowywać swoje dziecko dwujęzycznie lub w dwujęzyczności zamierzonej, zapewnienie dziecku dużej ilości wartościowych źródeł języka obcego jest z pewnością Twoim priorytetem.
Często rodzice na początku przygody z angielskim uciekają się głównie do słuchania piosenek dla dzieci (sprawdź moją listę piosenek na cały rok wraz z przykładowymi zabawami). Równie chętnie sięgają po literaturę dla dzieci w zamierzonym języku, która jest dostosowana do wieku i możliwości dziecka.

Dobrym przekaźnikiem języka obcego są też filmy animowane i bajki. Osobiście zdecydowałam o nieużywaniu technologii przy mojej córce dopóki nie osiągnie pewnego wieku, więc u nas nie jest to obecne. Ale jako nauczycielka języka angielskiego mam sporo kanałów na YT oraz bajek do polecenia na początek przygody z angielskim. Za kilka lat chętnie wprowadzę tą aktywność, jednak teraz muszę szukać innego sposobu na otoczenie córki angielskim.

A może czegoś będziemy słuchać, ale czego?

W naszym domu często słuchamy anglojęzycznych stacji radiowych. Mam swoją ulubioną brytyjską stację, która puszcza znane, tradycyjne rymowanki - nursery rhymes, klasyczne piosenki dla dzieci oraz krótkie historyjki dla najmłodszych. Dzięki słuchaniu Fun Kids Junior moja Irenka zna już mnóstwo melodii, jednak staje się coraz starsza, więc zaczynam się zastanawiać nad rozszerzeniem jej repertuaru do słuchania.

Stąd też moje zainteresowanie tematem podcastów w języku angielskim.

Zrobiłam rozeznanie w krótkich opowiadaniach, audiobookach dla dzieci oraz podcastów tworzonych przez dzieci specjalnie dla ich rówieśników.
Jestem świadoma, że poprzez samo słuchanie nagrań Irka nie nauczy się języka. Nagrania wykorzystujemy w nauce aktywnego słuchania, powtarzania, odgrywania i zabaw.

Podcasty w twojej klasie i na lekcjach angielskiego

Znalazłam bardzo interesujące nagrania i treści, które mogą być bardzo ciekawym dodatkiem na zajęcia języka angielskiego w szkole. Lubię szukać i wplatać materiały autentyczne na swoje lekcje, więc podcasty, które są nagrane przez rodzimych użytkowników angielskiego są dla mnie niezwykle kuszące :)
Wiem, że znalezienie odpowiedniego nagrania, dostosowanie go do swojej grupy i przygotowanie wsparcia i materiałów jest dość czasochłonne. Mimo to warto rozważyć używanie tego rodzaju materiałów ze swoimi grupami. Jest to miła odmiana od specjalnie nagranych ścieżek do podręczników ;)

Podcasty umożliwiają twoim uczniom:
👉poszerzenie słownictwa i struktur,
👉poznanie i słuchanie różnych, autentycznych akcentów,
👉dowiedzenie się więcej na temat krajów anglojęzycznych oraz ich kultur

Anglojęzyczne podcasty dla dzieci

Krótkie historyjki, bajki i opowiadania

W tej części artykułu znajdziesz podcasty ze znanymi bajkami, krótkimi historyjkami i opowiadaniami dla dzieci. Te treści są odpowiednie zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci w wieku szkolnym.

Little stories for tiny people

Zabawne historie opowiadane przez amerykańską pisarkę, lektorkę i producentkę Rhea Pechter. Bardzo przyjemny głos narratorki jest podkreślony niesamowitymi efektami dźwiękowymi.

Wysłuchałam kilku odcinków i moim faworytem było opowiadanie o kanapie, która ożyła. Ubawiłam się słuchając tego nagrania i dlatego wiem, że nawet dorośli będą z zaciekawieniem słuchać nagrań z Little Stories for Tiny People.

Storynory

Ta strona zawiera kolekcję klasycznych, znanych bajek jak również nowych, nigdzie wcześniej nie publikowanych opowieści. To nie wszystko! Na Storynory jest dostępne ponad 600 nagrań, które są darmowe i można je pobrać, by móc słuchać ich offline. Zdecydowanie mocną stroną Storynory jest to, że nagrania są prezentowane przez certyfikowanych lektorów, który mają tytuły z prestiżowej londyńskiej szkoły Central School of Speech and Drama. Dodatkowo pod każdym nagraniem jest dostępna transkrypcja, a wszystko jest nagrane w najwyższej jakości.

Jeszcze jedną ciekawostką jest to, że Storynory organizuje konkurs literacki, w którym zachęcają młodych odbiorców do spróbowania swoich sił w pisaniu opowiadań. Organizatorzy wybierają 3 najlepsze prace, czytają je i udostępniają na platformie Storynory.

Stories Podcast

Stories podcast to strona, na której również znajdziesz sporo bajek dla dzieci. Czytane są przez Amerykankę i to dość szybko, więc to nie jest dobry wybór na początek przygody ze słuchaniem podcastów. Znalazłam tu sporo ciekawych opowiadań, które są dobre do wykorzystania w różnych porach roku. Szczególnie moją uwagę przykuła bogata oferta historyjek o tematyce około bożonarodzeniowej jak znana 'The Night before Christmas'. Tutaj jest też sporo opowiadań przyprawiających o gęsią skórkę jak klasyczna 'The Legend of Sleepy Hollow'. Warto sprawdzić :)

Bedtime FM - Story Time

Kolejna ogromna kolekcja historyjek dla maluszków, przedszkolaków i dzieciaków aż do 13 roku życia :) Nagrania na story time trwają około 20 minut, więc fajnie się nadadzą do aktywnego słuchania każdego dnia. Język jest prosty i zrozumiały, a lektor mówi powoli. To bardzo ważne na początku wprowadzania angielskiego z małymi dziećmi! :)

Podcasty o angielskim

Początkowo w tej sekcji miały się znaleźć nagrania i programy do nauki języka angielskiego - takie typowe ESL (English as a second language), ale... ciężko jest znaleźć natywne źródła, które przedstawiają język tak jak my (nierodzimi użytkownicy) sobie to wyobrażamy. Zamiast tego podrzucam coś o użyciu i zabawie językiem angielskim - specjalnie dostosowane do dzieci.

Story Salad

Ten program jest niezwykle zabawny i pokazuje jak można ciekawie używać języka. A co więcej, podoba mi się ten podcast, bo jest on nagrany przez Australijczyków. W Polsce ciężko jest spotkać się z takim akcentem, więc jestem tym bardziej zachwycona tym programem.

Story Salad is a fun and wacky improv storytelling show. Join Matt from playschool and one of his super storyteller friends as they are given three words to make up a story about it, ON THE SPOT! What do a teddy, the colour orange and a castle have in common? No idea! How about a toilet, guitar and a cat? No clue, but we’ll find out very soon because Matt and his friend only have three minutes to whip them up into a Story Salad.

Polecam wykorzystać Story Salad ze swoimi uczniami powyżej 3 kl SP. Wykorzystajcie ten program jako inspiracje to tworzenia własnych improwizacji! To szalenie ciekawe zadanie :) Na początek jednak polecam spróbować improwizacji podczas kreatywnego pisania. Mówienie może być nieco trudniejsze, bo trzeba to robić spontanicznie...ale tak czy inaczej dajcie temu szansę! :)

Tematyka międzyprzedmiotowa - CLIL

Oczywiście używam terminologii CLIL, bo jestem anglistką. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o co w tym chodzi, przeczytaj kilka z moich artykułów właśnie w tematyce clilowej.

W tej sekcji znajdziesz podcasty z różnych dziedzin takich jak biologia, nauki przyrodnicze, historia, podróżowanie i więcej.

Znalazłam MNÓSTWO wartościowych nagrań, ale tutaj wspomnę tylko o kilku. Więcej linków znajdziesz na końcu artykułu.

Nauki przyrodnicze oraz zwierzęta

The Earth Rangers

The Earth Rangers Podcast to seria nagrań stworzonych przez liczną grupę naukowców i specjalistów w dziedzinie nauk ścisłych. Język podcastu (AmE) jest nieco skomplikowany, ale nada się do ćwiczeń na słuchanie i zakreślanie poprawnej odpowiedzi - takie listening for a specific info. Witryna Earth Rangers daje mnóstwo inspiracji oraz materiałów dla rodziców oraz nauczycieli. Na tę chwilę jest dostępnych ok 40 odcinków.

Cool facts about Animals

Cool facts about animals to amerykański podcast stworzony przez grupę dzieciaków. Język nagrań jest dość prosty, a co najbardziej mi się spodobało, to to, że kluczowe skomplikowane nazewnictwo jest wyjaśnione tak, żeby dziecko to zrozumiało. W każdym z odcinków dzieci opisują wybrane zwierzę, a następnie czytają i omawiają ciekawostki na jego temat. Ciekawe jest również to, że porównują zwierzęta do omawianych wcześniej. Znasz jakiegoś animal lover? To jest obowiązkowa pozycja! 🐾

Historia

Bedtime History

Bedtime History is a series of educational, relaxing stories for kids and families. Learn about inspirational characters such as Neil Armstrong, Sacajawea, George Lucas and J.K. Rowling. Other topics include space exploration, current events, and great feats of engineering such as The Transcontinental Railroad.

Odcinki tego podcastu są idealne na zajęcia CLILowe z elementami historii. Prezenter amerykańskiego pochodzenia ma bardzo przyjemny głos i z zainteresowaniem opowiada o faktach historycznych. Pomimo tego, że nazwa wskazuje by słychać nagrań przed spaniem, zachęcam do wypróbowania ich o każdej porze ;)

Amazing Inventions

Discover the incredible stories behind some world famous inventions in this podcast.

Radiostacja Fun Kids ma mnóstwo interesujących autorskich podcastów dla dzieci. Amazing Inventions ma krótkie odcinki, podczas których Irlandczyk Sir Sidney McSprocket opowiada o różnych ciekawostkach ze świata oraz o wynalazkach, które wpłynęły na naszą historię. Założę się, że ten zabawny naukowiec przekona do siebie wasze dzieciaki.

Różności

Cook School and Kids Guide to food

Dzieciaki z Wielkiej Brytanii dzielą się przepisami na swoje ulubione przekąski z całego świata. Idealne podcasty dla małych smakoszy :) A może by tak zorganizować CLILową lekcję o jedzeniu? W Kids Guide to Food znajdziecie podstawowe informacje o pochodzeniu jedzenia i inne ciekawostki, a to wszystko w krótkich odcinkach dostępnych za darmo na Fun Kids.

Dla rodziców: rozkład dnia

Podcasty mogą fajnie wspierać wasz codzienny plan dnia. Znalazłam różne programy, które idealnie nadają się na rozluźnienie i wyciszenie po ciężkim dniu, dadzą niezły zastrzyk energii do tańca i śpiewania lub po prostu ułatwią zaśnięcie. Zanim zobaczysz przykładowy podcast, sprawdź jakie angielskie piosenki przydadzą się, żeby zacząć poranek po angielsku :)

Sleep tight stories

Sleep Tight Stories brings you new and captivating bedtime stories every week. The stories range from retellings of fairy tales, folk stories, classic Canadian works, and original stories written by guest authors. Each story is beautifully told by Sheryl MacLeod and friends and is just the right length. Sleep Tight Stories is advertising free and safe for kids of all ages.

Jestem zachwycona tym podcastem! Nie bardzo orientuję się w kanadyjskich tradycyjnych bajkach, więc to dla mnie też coś nowego do nauki. Pomysł na wplecenie melodii podczas czytania sprawia, że te nagrania pozwalają stworzyć magiczną atmosferę...✨

MOJE ULUBIONE STRONY Z MNÓSTWEM CIEKAWYCH PODCASTÓW DLA DZIECI

Fun Kids

Kinderling

ABC Kids Listen

A może potrzebujesz więcej podcastów? ;)

Five minutes with Dad
AmE
short funny stories told by Dad and children
Circle Round
"podcast adapts folktales from around the world
into sound- and music-rich radio plays for kids"
Dream Big Podcast
an inspiring family-friendly podcast
created by 10-year-old Eva and her mum Olga
Sophie and Sebastian
"They are meant to entertain the entire family, not just kids."
The World Of Buddy Pegs
"The World of Buddy Pegs is a series of free original children’s
audio stories for families who want to share the inspiration
and empowerment of bicycling with the next generation"
The Calm Kids Podcast
"Stories by kids, for kids to unwind and go to sleep relaxed and happy"
Short and curly
AuE
a fast-paced fun-filled ethics podcast for kids and their parents,
with questions and ideas to really get you thinking.
It asks curly questions about animals, technology, school, pop culture and the future.
Wow in the World
"Hosts Mindy Thomas and Guy Raz guide curious kids and their grown-ups on a journey
into the wonders of the world around them. We'll go inside our brains, out into space
and deep into the coolest new stories in science and technology."
Story seeds
"On each episode, we capture the magic that happens when kids ages 6-12
meet and collaborate with beloved storytellers who grow
original short stories inspired by their story ideas!"
Molly of Denali
Join Molly and the gang and discover what life is like
for a typical kid on big adventures in Alaska!

Mam nadzieję, że mój artykuł jest dla Ciebie przydatny!❤️

Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami o podcastach w komentarzu 😊

Powiązane artykuły:

Czy warto wprowadzać elementy gramatyki języka angielskiego w klasach młodszych?

No pewnie! Ale jak to powinno wyglądać? Nie wyobrażam sobie podczas zajęć z dziećmi typowej prezentacji zagadnienia gramatycznego przy…

Świąteczne piosenki dla dzieci

Melodie świątecznych piosenek towarzyszą nam od początku grudnia. Natykamy się na nie w sklepach, centrach handlowych, radio. Często też…

Książki dla dzieci o tematyce Świąt Bożego Narodzenia

Święta są tuż, tuż! Pierwszy tydzień grudnia to doskonały czas na rozpoczęcie wplatania bożonarodzeniowych ćwiczeń na lekcjach angielskiego. Doskonale…