ABC - nauka alfabetu

Zbiór aktywności, gier i więcej

Czy uczyłeś kiedykolwiek niemowlaki i małe dzieci (mniej więcej do 4 roku życia) języka angielskiego? Szczerze, ja nigdy tego nie robiłam. Moi najmłodsi uczniowie mieli ok 5 lat. Jednak czas to zmienić. Odkąd zostałam mamą, wiedziałam, że chcę wychowywać córkę dwujęzycznie. Także dzięki temu zaczęłam więcej czytać o uczeniu niemowląt, przyswajaniu języka w sposób naturalny oraz o dwujęzyczności zamierzonej. Więcej na ten temat znajdziecie w książce 'Jak wychować dziecko dwujęzyczne' Barbary Pearson Zurer.

Podkręćmy ciekawość

Dzieci są z natury ciekawe, więc pomyślmy jak tą ciekawość wykorzystać w odpowiedni sposób. Alfabet, generalnie litery są przedstawiane dzieciom w czasie zabaw. Najczęściej 'przy okazji'. Raczej nie są głównym celem - przynajmniej na początku przygody z literami.
Litery mogą się wydawać dzieciom jakimś sekretnym kodem, który znają tylko dorośli. Więc z pewnością ciekawość dziecka będzie działała na naszą korzyść. W rezultacie, naukę alfabetu dziecko rozpocznie jeszcze przed pójściem do szkoły/przedszkola.

Pograjmy i pogadajmy

Zanim dziecko będzie rozpoznawało graficzną reprezentację poszczególnych liter, potrafi usłyszeć dźwięk danej litery (głoski). Dobrym pomysłem będzie zagranie w różne gry, dzięki którym dziecko nauczy się rozpoznawać te dźwięki i wyszukiwać słów rozpoczynających się na dany dźwięk/literę.
Pierwszą z tego rodzaju gier, która przyszła mi do głowy jest zabawa w detektywa. Gra 'I spy with my little eye...'


Pixabay.com

Do tej gry możesz wykorzystać dowolny materiał wizualny (podobny do tego powyżej), na którym znajduje się mnóstwo elementów. Chociaż, nie będzie on niezbędny jeśli będziecie grać w tę grę poza domem, np. w sklepie, centrum handlowym lub podczas podróży samochodem.

Inną mówioną grą może być wypowiadanie słowa na ostatnią literę poprzedniego słowa. To klasyczna gra, którą można sobie umilić czas w podróży lub oczekiwaniu w kolejce. W języku angielskim występują tak zwane 'silent letters', więc mogą być utrudnieniem w grze. Jednak nie skupiałabym się na tym wcale. Liczy się dobra zabawa i próba odnalezienia w pamięci słów, które zaczynają się od konkretnego dźwięku.

'A' wygląda tak...

To, kiedy pokażesz dziecku jak wygląda litera, zależy wyłącznie od ciebie.

Najbardziej odpowiednim momentem jest więc 3. lub 4. rok życia dziecka, choć niektórzy najmłodsi interesują się literkami już w wieku 2 lat.

Anna Sierant, 'Nauka alfabetu: kiedy i jak nauczyć dziecko literek?', M jak Mama 2016

Często jednak podczas zabaw rodzice, nauczyciele, opiekunowie wplatają alfabet między 1 a 2 rokiem życia. Nawet nieświadomie :)

ZABAWKI

Literki pojawiają się przy okazji korzystania z różnych zabawek. Możesz zwrócić na nie uwagę dziecku, a następnie wspólnie poszukajcie tych liter na innych przedmiotach. Czasem wystarczy rzucić tylko krótki komentarz 'Oh, look, it's letter A' lub 'A like apple' i kontynuować zabawę :)

KSZTAŁTY LITEREK - ZABAWY SENSORYCZNE

Lubisz zabawy sensoryczne? Jest ogrom korzyści z takich zabaw, szczególnie tych brudzących ;) Pomyśl o nich podczas samodzielnych prób 'pisania' literek przez dziecko.

Jadalna farba - ciekawy przepis znajdziesz na blogu Tinker's Lab

Makaronowe kształty

Rysowanie w piasku, mące, piance do golenia...

KARTY OBRAZKOWE

Innym sposobem utrwalania i zabawy z alfabetem są karty obrazkowe.
Ostatnio do mojej nauczycielskiej kolekcji niezbędnych pomocy dołączył zestaw miękkich, materiałowych kart zakupiony na AliExpress.com

Byłam szczerze zaskoczona jakością i wykonaniem kart - wyglądają na bardzo wytrzymałe. Co więcej, żywe kolory obrazków zdecydowanie do mnie przemawiają. Jedyne, co mnie trochę rozczarowało to ich rozmiar. Spodziewałam się, że będą trochę większe, bo zamierzam ich używać w dużych klasach. Tak czy inaczej mam sporo pomysłów jak je owocnie wykorzystać.

Zapamiętaj słowo - gra w łańcuszek słowny

Układanie liter w kolejności alfabetycznej

Kładzenie liter na przedmiotach, których nazwy zaczynają się od nich

Papierowe karty obrazkowe

Mam w swoich zasobach również dwa zestawy kart obrazkowych zrobionych z papieru. Pojazdy oraz morskie stworzenia.

Przyznam, że jeszcze z nich nie korzystałam. Czekają na swoją kolej - musimy osiągnąć wiek, w którym kartki nie lądują w buzi ;) Za jakiś czas z przyjemnością się pochwalę we wpisie, jak z nich korzystamy.
W tych kartach urzekła mnie prostota obrazków. Są wymowne i nie mają zbędnych detali. Sądzę, że doskonale sprawdzą się w jako element motywu na przyjęciu bądź zajęciach tematycznych.

Jak już dziecko będzie w stanie trzymać kredkę lub ołówek w swojej małej rączce, możesz podsunąć mu karty do pisania po śladzie. To z pewnością będzie wyzwanie, ale czyż mały człowiek nie lubi wyzwań? Jasne, że lubi! (może tylko trzeba mu to odpowiednio przedstawić 😉 ). Samodzielne wykonanie karty z literką do poprawienia po śladzie nie jest zbyt skomplikowane, ale można sobie ułatwić sprawę. Zerknij na strony A to Z teacher stuff oraz Soft Schools i wydrukuj gotowe materiały do ćwiczenia poszczególnych literek.

Jednakże drukowanie tylu ćwiczeń może się okazać męczące, i rzecz jasna, nijak się mające do bycia ECO-FRIENDLY! Na to jest również metoda. W księgarniach jest mnóstwo dostępnych książek, których suchościeralne strony pozwalają na wielokrotne wykonywanie ćwiczeń. Zerknij na przykładowe pozycje z katalogu Usborne klikając tutaj.
*Oczywiście możesz zalaminować wydrukowane karty prac i korzystać z nich do woli!

INTERAKTYWNA GRA Z ALFABETEM

Jedna ze znanych firm produkujących zabawki Fisher Price na swojej stronie internetowej udostępniła całkiem ciekawą grę dla maluchów. Osobiście nie jestem za tym, żeby dzieci poniżej 2 roku życia korzystały z technologii i zabawek interaktywnych, ale widzę w tej grze spory potencjał dla odrobinę starszych dzieci. Myślę, że przedszkolaki bawiłyby się super udając zwierzątka, które widzą, a przy okazji mogłyby zapamiętać różne literki.

W oddzielnym artykule zamierzam zająć się tematyką alfabetu w piosenkach, także, stay tuned! 🎶

Jeśli czujesz niedosyt pomysłów na aktywności związane z alfabetem odsyłam do bloga Busy Toddler.com

A jakie są Twoje ulubione zabawy wprowadzające litery? Chętnie przeczytam o nich w komentarzach :)