A teraz wybieram... ciebie! Patyczki w klasie

Promowanie współpracy

Czy kiedykolwiek zmierzyłeś się z niechętnymi do współpracy uczniami? Z pewnością. Ciągłe sprzeczki i niezadowolenie z pracy w grupie/parze może zniechęcić nawet najlepszego nauczyciela. Potrzebując pomysłu na poradzenie sobie z takimi sytuacjami, zaczęłam przeszukiwać różne poradniki metodyczne. Tak natknęłam się na patyczki.

Patyczki z imionami lub z numerami

Ciekawym pomysłem na wybieranie uczniów do różnych zadań jest losowanie patyczków z imionami albo numerami. Ucząc w wielu klasach, korzystam z patyczków z imionami, które wcześniej przygotowali wychowawcy wraz z uczniami, albo przynoszę moje z numerami. Najczęściej jest to zestaw dwóch rodzajów patyczków z numerami: jedne napisane słownie, jedne liczbowo. Dzieciaki losują numer, a potem muszą odnaleźć swoje pary.

Sekretny uczeń 🕵️‍♀️

Innym rozwiązaniem jest wybieranie przed lekcją sekretnego ucznia. Taka osoba będzie dostawała trudniejsze pytania i różne dodatkowe polecenia do wykonania podczas lekcji, np. rozdawanie książek, ścieranie tablicy. Na koniec zajęć pytam dzieci, czy wiedzą, kto był wylosowany. Nie zawsze jest to dla nich aż tak oczywiste, bo lubię wszystkim dawać zadania 😊